Вже з наступного року почнуться глобальні зміни у процесі фінансування та управління вишів, про що зазначила очільниця МОН Ганна Новосад на презентації стратегії реформи ректорам ЗВО. 

Ганна Новосад презентує нову реформу у вищій освіті

Фото: прес-служба МОН; На фото: очільниця Міністерства Ганна Новосад

Масштабна реформа спричинена тим, що якість вищої освіти не відповідає стандартам і знаходиться на дуже низькому рівні.

Важливі показники занепаду рівня вищої освіти

  • 50% безробітних з вищою освітою, що змушує замислитися;
  • немає фінансової автономії, кращі викладачі та ЗВО не отримують гідної винагороди за їхню працю;
  • опитувані студенти вважають, що освітні програми не відповідають потребам ринку праці тощо;

 Як зазначила Ганна Новосад, ця реформа має покращити таку ситуацію.

 Стратегія реформування МОН складається з декількох напрямів.

Основні вектори нововведень

  • зміна у системі поділу фінансування;
  • самостійність в управлінні;
  • зміни у засадах співпраці з ректорами та серед наглядових органів;
  • збільшення можливостей для здобування освіти дорослим.

Першою новацією буде створення нової формули фінансування. Її концепція полягатиме у припинені підтримки вишів у залежності від кількості студентів. Відтепер гроші будуть направлятися на найкращі ЗВО, які підтверджуватимуть свій статус за допомогою атестації за певними показниками.   

Окрім цього, важливо зазначити, що згідно цієї Формули розподілу видатків державного бюджету на вищу освіту між ЗВО, показник рівня наукової діяльності вишів визначатиметься залежно від обсягу надходжень спеціального фонду за результатами наукової та науково-технічної діяльності за проєктами міжнародного співробітництва та господарськими договорами у середньому за попередні три календарні роки на одного науково-педагогічного працівника за основним місцем роботи.

А також показник міжнародного визнання закладу буде прийматися рівним для ЗВО, який займає порядковий номер у світових рейтингах: «World University Rankings», «The Times Higher Education World University Rankings», «Academic Ranking of World Universities», «World Top 500 Universities». Буде враховуватися остання версія рейтингів з офіційним оприлюдненням.

Нагадаємо, вийшов матеріал про наукову співпрацю України та Польщі.

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також