Нещодавно Center for World University Rankings опублікував глобальний рейтинг навчальних закладів та наукових установ 2022-23. За результатами оцінювання з майже 20 тис. організацій було обрано 2000 найкращих (Global 2000).

6 наукових організацій України увійшли до переліку 2000 найкращих в світі (за версією СWUR)

Center for World University Rankings (CWUR) публікує єдиний академічний рейтинг світових університетів, який оцінює якість освіти, працевлаштування випускників, рівень викладання та якість наукових досліджень. CWUR використовує сім об’єктивних і надійних показників, згрупованих у чотири області:

 1. Якість освіти: досліджує академічні успіхи випускників та оцінюється як кількість студентів, що отримали впливові академічні відзнаки, до розмірів університету (25%).
 2. Працевлаштування випускників: показує професійний успіх університету і його випускників та обчислюється як кількість випускників, що обіймають найвищі посади в компаніях, до розміру університету (25%).
 3. Рівень викладання: кількість викладачів, що отримали престижні академічні відзнаки (10%).
 4. Якість досліджень:
 • результати досліджень – загальна кількість наукових робіт (10%);
 • рівень високоякісних публікацій – кількість наукових статей, що опубліковані в найбільш авторитетних виданнях (10%);
 • рівень впливовості – оцінка впливовості досліджень та журналів, де вони опубліковані (10%);
 • цитування – кількість високоцитованих наукових робіт (10%).

Рейтингова система CWUR – це комплексний аудит діяльності установи, де кожна організація отримує бал за 10-значною буквеною шкалою (від А+ до Е) за кожною з чотирьох описаних областей.

Лідери світового рейтингу

Традиційно перше місце у рейтингу посідає Гарвардський університет, друге - Массачусетський технологічний інститут, третє – Стенфордський університет. Ці заклади незмінно у трійці лідерів рейтингу Center for World University Rankings починаючи з 2014 року.

Лідери світового рейтингу

Українські лідери рейтингу

Серед вітчизняних закладів вищої освіти та наукових установ до 2000 найкращих увійшло 6 організацій. У національному рейтингу:

 1. Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» з загальним рейтингом 69.5 балів зі 100 можливих.
 2. Київський національний університет імені Т. Шевченка (67.8).
 3. Інститут ядерних досліджень НАН України (66.8).
 4. Інститут кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України (66.7).
 5. Інститут сцинтиляційних матеріалів НАН України (66.1).
 6. Інститут теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України (66.1).

Українські лідери рейтингу 2022-23

У загальному світовому рейтингу ці організації розподілились між 1120 та 1899 місцем. Варто зазначити, що всі вітчизняні наукові установи та заклади вищої освіти, які увійшли до переліку Global 2000, мають високі показники наукової діяльності (від 1071 до 1822 місця).

У порівнянні з минулим роком, Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут», Київський національний університет імені Т. Шевченка, Інститут ядерних досліджень НАН України та Інститут кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України зберегли лідерські позиції.

Інститут теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України минулого року займав 5 місце з показником 66.7 балів.

Поступився своїм місцем в рейтингу і Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б.І. Вєркіна Національної академії наук України, що торік займав 6 місце серед українських організацій та 235-е за рівнем викладання серед світових.

Українські лідери рейтингу 2021-22

Загалом, українські наукові установи та заклади вищої освіти мають хороші рейтингові показники за версією Center for World University Rankings 2022-23 Global 2000. Це вказує на великих потенціал розвиту сфери вітчизняних наукових досліджень, передусім науковими установами, однак закладам вищої освіти також необхідно ширше розвивати власний академічних та дослідницький потенціал. 

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Про що писати, аби здійснити науковий прорив Вашої статті?»

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також