Після активного запуску проєкту атестації наукових напрямків у ВНЗ, яка планувалась відбутися у 2019 році, його вирішили призупинити і перенести на початок 2020 року. Головною причиною призупинення процесу є донабір експертів для проведення перевірки.

Умовою виконання атестації було те, що відбуватись вона мала за участі незалежних фахівців. Після перегляду 900 анкет, Комісія з атестація вирішила продовжити пошук, підвищити вимоги та запросити до експертизи міжнародних спеціалістів, які мають вагомий досвід та активно проводять свою наукову діяльність.

За словами міністерки Ганни Новосад, для МОН перш за все важлива неупередженість та висока якість перевірки. Суспільство повинно довіряти діям Міністерства, тому що мова йде про цільове направлення державних коштів, і справа не повинна бути лише в бажанні встигнути і виконати атестацію вчасно.

Нагадаємо, що за підсумками перевірки планувалось надати 100 млн грн вишу для здійснення дослідницької діяльності певного наукового напрямку. Раніше ВНЗ отримували фінансування лише на конкретні дослідження, що не допомагало будувати довготривалу стратегію реалізації наукової роботи. Тепер виші зможуть планувати розвиток напрямку протягом 5 років. Наразі спосіб атестаційного оцінювання знаходиться ще на стадії затвердження.       

Відомі на цей момент критерії оцінювання ВНЗ

  • Фінансування
  • Кадровий склад
  • Кошти, які були витрачені на технічне забезпечення
  • Кількість наукових робіт, опублікованих в журналах, які входять в Scopus або Web of Science тощо.  ​​​​​​​

    ​​​​​​​Критерії оцінювання наукових напрямів ВНЗ

                                                                                                                 Національний університет імені Юрія Федьковича, Чернівці

​​​​​​​​​​​За підсумками перевірки кожен ВНЗ буде відноситися до однієї з трьох груп (А, Б, В), або зовсім не пройде експертну перевірку. Кошти зможуть одержати ВНЗ, які потраплять у групу А. Згодом фінансування зможуть отримати виші, які потрапили в категорію А і Б.    

Два основні напрями використання фінансування

  • Активне дослідження в межах наукового напряму
  • Розвиток та реформування інфраструктури: оновлення матеріально-технічної бази та покращення науково-технічної діяльності 

Тепер у 2020 році на атестацію наукових напрямів вже заплановано 400 млн грн у держбюджеті. Кошти, які були передбачені на 2019 рік у розмірі 100 млн грн, підуть на дофінансування пілотного проєкту, який направлений на створення центрів колективного використання обладнання для досліджень у вишах.

Свою кандидатуру експерти можуть подавати за одним із наукових напрямів, але за кількома галузями цього напряму, заповнивши анкету онлайн або принести її до директорату науки МОН (місто Київ, бульвар Шевченка, 16). В анкеті має бути підпис кандидата, завірений установою, в якій він працює.

Нагадаємо, раніше вийшов матеріал на тему нової програми постдокторантури у ВНЗ та наукових закладах.

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також