Про можливість створення національного консорціуму ORCID в Україні говорять уже протягом кількох років, однак досі такої структури сформовано не було. Нині це питання знову набуло актуальності, після того як керівництво ORCID висловило свою підтримку Україні. Отож, що таке національний консорціум ORCID і які можливості він надає науковцям?

Чи потрібне створення національного консорціуму ORCID в Україні?

Сервіс ORCID широко застосовується вченими в усьому світі, в тому числі і в Україні. Згадка про цей сервіс є навіть у національному законодавстві, зокрема у законах, що стосуються порядку захисту дисертаційних досліджень та формування переліку фахових видань. Профіль науковця в ORCID є інтегрованим джерелом відомостей про дослідницьку діяльність вченого, а унікальний ідентифікатор забезпечує коректність у використанні дослідницьких робіт, цитуванні та афіліації.

У 2021 році Міністерство освіти та науки України підписало меморандум про співпрацю з організацією ORCID. Основною ціллю підписання стало покращення та розширення використання унікальних ідентифікаторів українськими науковцями.

На початку березня 2022 року виконавчий директор ORCID опублікував заяву, у якій засудив воєнне вторгнення рф на територію України. Нині керівництво організації висунуло ініціативу щодо надання Україні можливості створення національного консорціуму на безоплатній основі на період 3 років. Це питання має додатково розглянути керівництво ORCID на засіданні, що відбудеться в травні 2022 року. 

Заява виконавчого директора ORCID щодо ситуації в Україні

Що таке національний консорціум ORCID?

До складу консорціуму входить 5 і більше організацій, які об’єднуються з метою формування спільноти, що застосовуватиме послуги і ресурси ORCID на локальному та національному рівнях. Кожна організація підписує ліцензований договір члена консорціуму. У ньому визначається структура консорціуму, ролі кожного з його членів, характер співпраці, терміни, вартість наданих послуг, контакти відповідальних осіб та інше. 

Ліцензія члена консорціуму ORCID

ORCID пропонує покрокову інструкцію зі створення консорціуму та узгодження ролей його учасників:

 1. Перед початком створення консорціуму необхідно провести локальне обговорення, до якого можна долучити представників ORCID, з метою залучення зацікавлених сторін, формування національної стратегії взаємодії, визначення організації, що очолить консорціум та з’ясувати:
  • Яким є стан обміну науковою інформацією і чи варто його покращувати?
  • Які цілі стоять перед дослідницькою спільнотою національного рівня?
  • Які організації можна долучити до реалізації цих цілей?
  • Чи відповідають ці цілі пріоритетам діяльності ORCID?
  • Як розподілятимуться ролі у майбутньому консорціумі?
 2. Визначення керівника консорціуму. Кожен консорціум ORCID повинен мати провідну організацію, роль якої полягає в стимулюванні співпраці з ORCID. Керівник консорціуму відповідає за:
  • адміністративну підтримку діяльності консорціуму;
  • адаптацію членів консорціуму;
  • використання спеціального допоміжного персоналу;
  • розробку спільних ресурсів, комунікаційних матеріалів та заходів;
  • забезпечення документообігу;
  • координування спільних дій з визначення цілей, розробки політики, регулярності звітності та ін.
  • спілкування з представниками ORCID.
 3. Визначення джерел та моделей фінансування консорціуму та способів підтримки персоналу.
 4. Формування документу, в якому викладено цілі консорціуму, критерії членства, принципи управління, способи відслідковування прогресу.  
 5. Подання заявки на створення консорціуму.
 6. Визначення моделей інформування та співпраці з членами консорціуму
  • координація за допомогою центрального органу;
  • комунікація на локальному рівні;
  • змішана модель.
 7. Відкриття вакансій та пошук працівників.
 8. Розробка веб-сторінки.

Протягом 60 днів з моменту підписання документів про створення організації консорціум здійснює оплату. Крім цього, протягом 3 місяців повинні бути виконаними такі умови:

 1. Здійснення прийому найманих працівників щодо управління консорціумом.
 2. Забезпечення навчання персоналу за підтримки ORCID.
 3. Встановлення контактів з усіма членами консорціуму.
 4. Створення членської бази даних.
 5. Офіційний запуск роботи консорціуму.

Як ORCID підтримує створення консорціуму?

На усіх етапах створення консорціуму спеціалісти ORCID надають підтримку щодо:

 1. Забезпечення інформаційно-консультаційної підтримки.
 2. Проведення базового та глибинного навчання для членів та працівників.
 3. Надання персоналу та ресурсів.
 4. Офіційна підтримка запуску консорціуму.

Переваги створення консорціуму ORCID в Україні

Для розвитку науки в Україні використання ORCID має низку переваг на рівні науковців, закладів вищої освіти та країни в цілому. Всі вони стосуються покращення ідентифікації вчених, підвищення ролі автоматизації в галузі наукових досліджень, розширення міжнародної співпраці.

Одним з варіантів, що спрямований на максимальне використання переваг ORCID, є створення національного консорціуму. Експерти сфери наукометрії переконані, що найбільшу в цьому питанні має забезпечення комплексної програми діяльності на рівні українських наукових організацій.

Варто звернути увагу на міжнародний досвід: національні консорціуми сформовані в-понад 20 країнах світу, 12 з них – країни Європи (Польща, Австрія, Чехія, Італія та ін). В США діє два національних консорціуми. Цінним у цьому питанні є досвід Великої Британії, де усі заклади вищої освіти інтегровані з ORCID. Також, систему постійних ідентифікаторів інтегровано в національні електронні науково-інформаційні системи (CRIS) у Фінляндії - Research.fi; Ізраїлі – CRISrael; Португалії - PTCRIS; Італії - ORCID Italy Hub; Новій Зеландії - ORCID NZ Hub; Перу - PeruCRIS.

Пріоритетними напрямками у заснуванні національного консорціуму ORCID в Україні є підготовка програми його діяльності відповідно до вітчизняного законодавства, розв'язання фінансових питань та оплати членських внесків, забезпечення якісної системи комунікації.

Створення національного консорціуму ORCID – багатоаспектне питання, що охоплює вирішення та унормування багатьох моментів. Однак, якщо керівництво організації ORCID вирішить ухвалити ініціативу щодо створення національного консорціуму в Україні на тимчасово безоплатній основі – це стане чудовим поштовхом для розширення наукової діяльності. Такий крок зробить можливим офіційний запуск консорціуму протягом поточного року.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Підсумки QS World University Rankings by Subject 2022. Які ЗВО України в топі вивчення окремих наукових дисциплін?»

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також