Для багатьох учених компанія «Наукові публікації» асоціюється з успішною організацією, яка гарантує якість послуг та результат. Нещодавно команда відсвяткувала ювілей – 5 років роботи у сфері наукового консалтингу. Спеціально для читачів журналу «Наука та метрика», ми взяли інтерв’ю у засновника компанії Пилипенка Дениса Сергійовича і дізналися, яким шляхом йшла його компанія протягом цих років, з якими труднощами стикалася, на яких засадах будувала фундамент своєї співпраці з вітчизняним і міжнародним науковим товариством.

Денис Пилипенко: Так, ми лідери, адже немає альтернативи!

Денисе Сергійовичу, сьогодні Ваша компанія є сильною структурою зі сформованими принципами, процесами та професійним кадровим складом. Якщо пригадати і подивитися на те, що було 5 років тому, з чого все почалося? Як у Вас з’явилась ідея створити консалтингову компанію у сфері наукових публікацій?

- Насправді, ідея не нова. Ще до компанії «Наукові публікації» існували організації з наукового консалтингу в країнах СНД. Але питання в тому, на якому рівні вони надавали послуги. В одну з таких компаній мене запросили організувати роботу їхнього фронт-офісу та відділу маркетингу. До цього я вже мав досить глибокий досвід у сфері продажу, маркетингу та управління. Окрім цього, мав фінансовий бекграунд, адже є вихідцем з фінансового ринку. Я почав розвивати ці напрямки і формувати усі важливі процеси в компанії – системи продажу, CRM, управління проєктами, навчав менеджерів, працював з авторами.

Через деякий час до мене почала доходити інформація про те, що клієнти скаржаться на компанію, вимагають повернути їм гроші, а керівник веде себе некоректно по відношенню до них. Тоді я став задавати не зовсім зручні питання керівнику компанії, але відповідей не отримав. Я зрозумів, що мені не імпонує така діяльність з точки зору етики, а також з практичної сторони - не хотів, щоб від мого імені велися перемовини з клієнтами, а потім бути єдиним відповідальним за фінансові, репутаційні та юридичні наслідки. Тому наші шляхи з цією компанією розійшлися.

Але з цього всього я виніс важливий досвід, який заклав у діяльність своєї компанії. Моє вроджене почуття справедливості допомогло мені сформувати думку, як можна робити по-іншому - правильно. Батьки заклали в мене фундамент розуміння, а життя допомогло закріпити його, що ніхто, окрім тебе, не зможе нічого змінити, якщо ти сам не хочеш нічого робити. Я захотів змінити уявлення того, як правильно можна працювати у сфері наукових публікацій, адже знаю, як працюють успішні консалтингові, фінансові компанії. На той момент я вже співпрацював з досвідченими керівниками, колегами. Саме цей досвід співпраці я екстраполював у процеси своєї компанії. 

Ресепшн компанії "Наукові публікації"

Фото: офіс компанії "Наукові публікації"

Які головні цінності Ви заклали у свою справу?

- Буду відвертим, я створив компанію «Наукові публікації» на противагу ряду компаній, які сильно зіпсували репутацію цієї сфери. Я часто чув, і ми довго працювали з клеймом, про те, що компанії, що мають представництва в Україні – це шахраї. На жаль, саме манера ведення бізнесу деяких представників у цій галузі призвела до того, що дуже сильно спотворилось сприйняття інтернаціональних компаній та усіх організацій, які займаються науковим консалтингом. Компанія була створена на відміну тим представникам, які неетично вели свої справи. Теперішні цінності компанії «Наукові публікації» закладалися у процесі роботи, коли ми реалізували декілька тисяч публікацій. Вони звучать так: Відповідальність та підтримка. Ми гарантуємо абсолютну взаємну допомогу всім, хто йде разом з нами в одному напрямку. Це стосується як співробітників, так і клієнтів з партнерами. Компетенція та постійний ріст. Ми надихаємо нашу команду постійно розвивати своє мислення, вчитися, відкривати нові межі свого потенціалу, і це стосуються не тільки професійної сфери, а і особистої. Інноваційність в ідеях. Ми підтримуємо постійну генерацію нових підходів і рішень для оптимізації та автоматизації роботи наших фахівців і компанії загалом.

З якими труднощами Ви зіткнулися на початку заснування компанії? Одну з них Ви вже зазначили – репутація компаній у сфері наукового консалтингу. Які ще випробовування були?

- Найголовнішим випробуванням було і є питання кадрів. На території СНД компетентних співробітників у сфері наукових публікацій і наукового консалтингу взагалі не було. Нам доводилось самостійно знаходити інформацію, підвищувати свою кваліфікацію як супроводжувати публікаційні процеси, подавати наукові статті у видання, обирати журнал тощо.

Зараз на ринку праці в Україні, на жаль, збиті орієнтири цінностей у бік легкого життя. Надлишок інформації в медіа і соціальних мережах розбещує сучасну людину і формує в ній не ті етичні якості, якими вона має володіти. Людина повинна прагнути до праці, через неї досягати результатів, розвитку, достатку. Неможливо отримати результат, коли ти хитаєшся у гамаці, попиваєш смузі та думаєш про вічне. Це можуть собі дозволити люди, які вже досягли висот, або люди, які ще не пізнали серйозних проблем у житті.

Повертаючись до запитання, хочу з гордістю сказати, що сьогодні наша компанія є «кузнею» професійних кадрів у сфері наукових публікацій. У пошуках компетентних співробітників конкуренти часто закидують наших працівників пропозиціями про співпрацю. Але найкращі, як і раніше, з нами.

Якщо згадати етапи розвитку компанії, можете назвати декілька важливих рішень, які стали трампліном для її росту? 

- З самого початку я прийняв рішення будувати чесні відносини з клієнтами, навіть з тими, з ким ми розходились у поглядах на публікаційні процеси. Важливо максимально врегульовувати спірні моменти, щоб «розлучатися» хоча б у нейтральних відносинах, а краще в дружніх. Інші важливі рішення стосувалися залучення певних кадрів, своєчасне припинення трудових відносин, а також відкриття нових вакансій, котрі пов’язані з попитом компанії.

Фото: зустріч Дениса Сергійовича з керівництвом Казахського Університета економіки, фінансів і міжнародної торгівлі 

Що допомогло Вашій компанії «Наукові публікації» сформувати і закріпити позиції лідера у сфері?

- Ми завжди себе позиціонували як лідери. Але зараз розумію, ми не те, щоб лідери, ми - єдині. З часом бачиш, що на жаль, у цій сфері не «проростає» нічого хорошого. На цьому науковому полі є дуже багато компаній, які ведуть свою діяльність неетично (створюють одноденні сайти, підроблюють документи, обдурюють вчених тощо). Я можу впевнено сказати, що ми - компанія з сильною позицією, яку підтримують клієнти та партнери. Так, ми - лідери, адже немає альтернативи. Є багато тих, хто щось декларує, але все стає зрозумілим вже через півтора року. Гроші у бізнесі, які компанії набирають за публікації, тримаються рік, а потім включається синдром соціуму - бажання легкого життя, грошей і гамака. Горе-бізнесмени на ці гроші купують предмети розкоші, а не інвестують у розвиток компанії.

Якщо можна оцінити ринок наукових публікацій, представлених в інших брендах, то сьогодні 30-40% наших минулих клієнтів подивилися на робочі процеси компанії «Наукові публікації» і стали, у правильному сенсі, плагіаторами. Чому в правильному? Тому що вони копіюють кращих. У принципі, це не соромно, але чому плагіатори? Тому що вони не роблять своє, а беруть готове. Є цікава стаття «Наука самолетопоклонников». Вона про те, як папуасам після другої світової війни припинили доставляти їжу на острови. Тубільці самостійно зробили злітну смугу, посадили поряд соплемінника з паличками, щоб цей "радист" чекав на велику птаху з їжею. Тільки в цьому не вистачало головного. І це головне є в «Наукових публікаціях», але немає у папуасів навколо.  

Ситуація з пандемією якось вплинула на діяльність Вашої компанії?

- Карантин сприяв тому, що економіка і процеси у різних сферах уповільнилися. Щодо нашої компанії, то на нас карантин не особливо вплинув, але багато наших контрагентів стали працювати повільніше через дистанційну роботу та обмежувальні заходи, що ввели різні країни. Це викликало певне лімітування щодо залучення клієнтів з інших країн, адже до карантину були плани активно розвиватися на території віддаленого зарубіжжя. Зараз це фізично неможливо, доки правління багатьох країн граються у вакцинацію.

Хочу висловити свою власну думку з приводу пандемії. Я вважаю, що в різних країнах її масштаб пов’язаний  з неправильним перерозподілом владою ресурсу на вивчення та подолання цієї проблеми. На початку карантину у всіх була паніка, перші кроки були імпульсивні, це зрозуміло. Але, коли другий рік усі фінансово-адміністративні ресурси вкладаються не на побудову лікарень, необхідних апаратів, а на підсилення заходів контролювання порушників карантину, це починає викликати запитання.  

Вважаю, що з самого початку обмежуючі міри потрібно було вводити не для усієї країни, бізнесу, проактивного населення, а концентрувати увагу на збереженні життєдіяльності, здоров’я тих 5-10% населення держави, які дійсно цього потребували, а не щось «розпилювати». В якийсь момент це стало зручним інструментом, щоб відстоювати інтереси різних бізнес-груп, державних інституцій.

Але, не дивлячись на це уповільнення, нещодавно Ви були у Казахстані та активізували співпрацю з їхніми ЗВО і науковими установами. 

- Нам пощастило, що Казахстан знаходиться в зеленій зоні. Керівництво цієї країни найчастіше приймають правильні рішення. У нашій державі так само намагаються тримати баланс, і я радію з цього приводу. Маю надію, що вся ця історія з карантином у найближчий час закінчиться. 

Фото (зліва-направо): Пилипенко Денис Сергійович - засновник компанії "Наукові публікації" і президент НАН РК Журінов Мурат Журінович

Зараз ажіотаж навколо карантину поволі вщухає, але починається рух навколо вакцинації. Яка Ваша думка з цього приводу?

- Хороше питання. Висловлю свою позицію. За логікою речей, якщо людина самодостатня, несе відповідальність за своє життя і здоров’я, є активною, дієздатною, тоді вона самостійно має вирішувати, вакцинуватися їй чи ні. До речі, людина, яка вакцинувалась, все рівно може розповсюджувати вірус. Тому щеплення потрібне не людям, а особистостям, які приймають рішення щодо виділення та розпорядження коштами на вакцинацію. Вакцинація має бути добровільною, як усі інші щеплення. Не можна людям нав’язувати щось, що є невідомого виробництва, навіть, якщо воно аргументовано трьома науковими статтями. Моя компанія супроводжує тисячі міжнародних досліджень, і ми знаємо з першоджерел, що більша частина пандемії – це надумана історія. Але я не розумію, як я можу на це вплинути. Якщо об’єктивно, то більша частина людей невдоволені режимом, заходами щодо примусової вакцинації.  

Фото (зліва направо): Пилипенко Денис Сергійович - засновник компанії «Наукові публікації»  та Чернєй Володимир Васильович – ректор Національної академії внутрішніх справ

Дякуємо, що поділилися своєю соціальною позицією щодо однієї з найбільших проблеми сьогодення. Скажіть, будь ласка, у професійній сфері, на чому був зосереджений Ваш фокус уваги останнім часом?

- Останнім часом почастішали запити від наукових організацій щодо взаємодії у напрямку розвитку наукових журналів, періодики, публікацій, метрик, рейтингів. Нещодавно мене запитали, з чим пов’язаний такий випадковий вибір установ та ЗВО (від невеликих приватних вишів до Національних академій різних країн), з якими ми підписуємо Меморандуми. Відповідь в тому, що наша компанія ніколи не шукала спеціально можливості «просочитися» у ці організації. Це назріле питання, яке органічно створило потребу у наших послугах та ініціативу, яка йшла від організацій. Меморандуми є певною формалізацією того, що було зроблено за п’ять років роботи у цій сфері.

У чому виражається головний запит цих установ та ЗВО?

- Найчастішим їхнім запитом є включення журналу в Scopus чи Web of Science. Мене часто питали, скільки Вам дати грошей, щоб наш журнал включили. Зізнаюсь, мене це постійно дратувало. [Сміється]. Адже це не так працює. Не можна взяти 100 000 доларів і отримати необхідний результат через місяць. Зараз я відношусь до цього з легкою іронією. Я розумію, що люди, які у цьому сегменті не є спеціалістами, просто не розуміють, як відбувається процес. Їм здається, що гроші вирішують усі питання.

Журнал включають у Scopus чи Web of Science, якщо у ньому налагоджені редакційна робота, процес рецензування, а видання сумлінно відбирає статті тощо. Журнал має бути трендовим майданчиком для вчених, які виходять на захист, працюють з грантами, постійно публікують свої дослідження. Наша компанія є єдиною, хто може надати повний комплекс послуг у цьому напрямку, починаючи від технічних нюансів (сайт журналу, DOI) і закінчуючи реєстраційними моментами, пошуком рецензентів та комунікацією з ними.

Хочу зазначити, що останнім часом ми стали ретельніше відноситися до співпраці. Якщо організація не може підтримувати своє видання на базовому рівні, не має потоку матеріалів, хоча б середньої якості, але очікує, що ми будемо забезпечувати журнал статтями, тоді виникає питання – де партнерство? 

Наразі ми не включаємо журнали за гроші. Для нас правильніше та етичніше працювати над тим, щоб якісних журналів України, Казахстану, Литви, включених у бази даних, ставало більше. Вважаю себе космополітом, оскільки, по-перше, такий підхід підвищує рейтинг країн, а, по-друге, мені важливо, коли те, що ми робимо приносить користь суспільству, незалежно від країни, в якій ти живеш.

У зв’язку з п’ятиріччям компанії Ви провели ребрендинг. Які головні зміни були зроблені?

- Протягом 5 років компанія постійно розвивалась. В якийсь момент прийшло розуміння, що ми вийшли на новий рівень компетентності, ми змінилися і готові поділитися з нашими клієнтами своїм оновленим баченням і цінностями. Саме це активувало процеси ребрендингу.

Ми вирішили відійти від частини нашої назви «Publ.Science». Це було нелегке рішення для мене. Але усі нас сприймають і знають саме як компанію «Наукові публікації». Наша назва стала прозивним ім’ям. Якщо в українськомовному інтернет-просторі написати «Наукові публікації», Ви отримаєте інформацію не про статтю, а про діяльність нашої компанії та пов’язані з нею бренди. «Наукові публікації» – це одна з компаній групи «Scientific Alliance». Також до цієї групи входять компанія «Наукові журнали» і ряд інших організацій.

У результаті ребрендингу Ви ввели слоган компанії «Не процес, а результат». У чому полягає гарантія Вашого результату? 

- Компанія «Наукові публікації» – це усталений бренд, який наукове товариство сприймає, як компанію, що гарантує результат. Ми щоденно працюємо над якістю сервісу, постійно його вдосконалюємо. Звичайно, бувають деякі інциденти з клієнтами, але, головне, що вони успішно вирішуються. Ми завжди працювали так, щоб вчений отримував індексацію, міг успішно захиститися, отримати звання, ступінь, виграти грант тощо. У нас був проєкт, де клієнт заплатив ціну продукту, а витрати на виконання цього проєкта в 1,5 разів перевищили ціну цього контракту. Ми зазнали великих збитків. Наша компанія мала виконати хоча б ще 7 публікацій, щоб вийти в нуль. Це буває не часто, але це приклад того, що компанія завжди досягає результату, навіть, якщо це нам дається дорогою ціною. Ми мислимо перспективно, плануючи багаторічну і плідну співпрацю з вченими, що принесе користь обом сторонам.

Слоган компанії "Наукові публікації"

Фото: слоган компанії "Наукові публікації"

Що сьогодні Вас надихає кожного дня прокидатися і вкладати сили у свою справу?

- Я поділяю людей, умовно, на два типи мислення. Перший тип – це люди, які можуть давати стабільно певний результат, незалежно від ситуацій в житті. Другий тип, і я відношусь до нього, це люди, яким необхідні нові події для мотивації, дій і результату. Я намагаюсь практично завжди знаходитися поза зоною комфорту. Коли в компанії все стабільно, починаю переглядати звіти, роботу всіх департаментів. Як тільки мій погляд за щось чіпляється, з’являються цікаві ідеї, я направляю інтелектуальні зусилля на їхній розвиток У результаті мозкового штурму з’являються нові рішення, напрямки, відрядження, зустрічі, співпраця. Це допомагає залишатися «голодним», і не дозволяє відчути себе повністю вдоволеним життям, щоб скласти руки і нічого не робити.

Фото: День народження компанії "Наукові публікації". 5 років у сфері наукового консалтингу 

Якими професійними якостями має володіти керівник, щоб проєкт був успішним? Назвіть Ваші основні принципи в роботі. 

- Перший принцип – це чесність з клієнтами та співробітниками. У компанії завжди мають підтримуватися чесні відносини, навіть, якщо це може привести до кадрових змін. На жаль, не всі сприймають чесність правильно, вміють її цінувати. Цей принцип допомагає багато що вирішувати, якщо розглядати довгострокову співпрацю.

Другий принцип – це постійна мотивація співробітників до навчання. Певний час ми намагалися мотивувати наших фахівців до саморозвитку в усіх напрямках, але згодом зрозуміли, що підтримувати, вкладати ресурси необхідно лише у професійному напрямку. Ми постійно купуємо професійну літературу, виділяємо гроші на проходження курсів, навчання, репетиторів з англійської.

Частина команди компанії "Наукові публікації"

Фото: частина команди компанії "Наукові публікації" 

Успіх компанії – це завжди поєднання грамотного керівництва і професіоналізму співробітників. Можете сказати, що Ви цінуєте у фахівцях Вашої компанії?

- Цінності компанії відображають мої внутрішні цінності. Мені хочеться, щоб співробітники розділяли мої погляди на процеси. Окрім заробітної плати, компанія завжди готова підставити плече в усіх питаннях. Той самий настрій хочеться відчувати у наших спеціалістів. Мій співробітник – це людина, яка хоче постійно навчатися і розвиватися, готова піклуватися про компанію, своїх колег. Він проявляє старанність, не боїться працювати. Якщо необхідно виконати задачу, то реалізовує її з викликом та інтересом. Це ті люди, які, безумовно, прагнуть отримувати найкращі фінансові умови, але орієнтований на результат. Я сам живу за таким принципом: перш ніж зароблене поділити, ти маєш роботу виконати. Я ніколи не підвищу собі свій рівень зарплатні, якщо не можу чесно собі пояснити, за що я маю його підвищувати.

Поділіться з нашими читачами своїми головними ідеями розвитку компанії на найближчий рік, три та п’ять років.

- Я не відмовився від плану інтернаціонального розвитку компанії – стати єдиним брендом у сфері міжнародного наукового консалтингу, позитивно впливати на імідж країн, де ми присутні, організовувати інтернаціональний обмін досвідом, стажування.

Є намір отримати розширення протягом 3 років. У нас є багато клієнтів з різних держав, які просять відкривати представництва в їхніх країнах. Звичайно, це буде залежати від ситуації з пандемією. Сподіваюсь, що вона вийде на певний логічний рівень у найближчий час.

Але ця ситуація не зупиняє нас. Ми продовжуємо концентруватися на вдосконаленні діяльності всередині компанії, оптимізації IT-процесів, публікаційній діяльності, щоб мінімізувати залежність від зовнішніх чинників і впевнено йти до реалізації усіх планів компанії.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "Терміни рецензування. Чи буває експертний розгляд швидким?"

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також