Консалтингові компанії відіграють важливу роль у науково-публікаційному процесі та у створенні якісних умов для реалізації праць вчених на міжнародному рівні. З цього приводу ми поспілкувалися з Максимом Пилипенком – генеральним директором компанії «Наукові публікації – Publ.Science», яка є абсолютним лідером у сфері наукометрії в країнах СНД та дізналися його погляд на сучасну ситуацію.

Максим Пилипенко – генеральний директор компанії «Наукові публікації – Publ.Science»

На фото: Максим Пилипенко – генеральний директор компанії «Наукові публікації – Publ.Science»

Сьогодні Ваша компанія направляє весь свій потенціал на консалтингову допомогу вченому в його науково-публікаційній діяльності та розвиток сфери наукометрії та науки? Максиме, чому Вас зацікавила саме ця сфера?

- У першу чергу, я можу говорити як підприємець та бізнесмен. На сьогодні сфера наукометрії є однією з найперспективніших з позиції капіталізації. Це інвестиційно-приваблива галузь, в якій є унікальні можливості для реалізації. Також я можу говорити на цю тему з позиції дослідника, у якого є наукові роботи та публікації в різних базах даних, в тому числі й в Scopus. Працюючи у цій сфері, ти спілкуєшся з інтелектуальною елітою країни, представниками науки та культури, які створюють і генерують ідеї, змінюють світ на краще. Саме це надихає та мотивує кооперувати з ними.

Якщо згадати, як все почалось. Багато з того часу змінилось у тактиці та стратегії роботи Вашої компанії?

- З моменту заснування компанії змінилось майже все. Ми починали як невелика, майже сімейна компанія, а сьогодні – ми міжнародний холдинг, який надає якісні консалтингові послуги. У нас трансформувався та розширився спектр послуг, ринок та географія наших клієнтів, бізнес-процеси, стандарти, структурні вимоги. Ми не стоїмо на місці, бо все, що ми напрацьовували вчора, допомагає нам бути лідером в тому, що ми робимо сьогодні.

 

Працюючи у цій сфері, ти спілкуєшся з інтелектуальною елітою країни, представниками науки та культури, які створюють і генерують ідеї, змінюють світ на краще. Саме це надихає та мотивує кооперувати з ними.   

Як Ви бачите розвиток сфери наукометрії та науки у майбутньому?

- Світ крокує у напрямку глобалізації. Україна активно інтегрується в науковий міжнародний вимір, співпрацює з Європейським Союзом та іншими державами. Я можу твердо заявити, що наука розвивається, постійно відбуваються дослідження, відкриття, впроваджуються нові технології. Якщо мислити масштабно, то неможливо не відчувати, що у найближче десятиріччя цей ринок буде зростати в геометричній прогресії, приносити користь вченим, бізнесу та суспільству загалом.

На Вашу думку, чого не вистачає усім учасникам науково-публікаційного процесу для кращої реалізації дослідницького потенціалу?

- Ми можемо розділити проблематику на декілька чинників. По-перше – це політична воля: інвестиції у сферу наукометрії та науки, адміністративні рішення, законодавчі ініціативи, які необхідні для розвитку цього направлення. Другим чинником є сторона дослідників, викладачів, які хочуть брати участь у цьому процесі, але їм не вистачає державної підтримки та елементарної інформаційної обізнаності в цій сфері. І третій, не менш важливий, – недостатній рівень знання іноземних мов, що ускладнює комунікацію з зарубіжними дослідниками. Бо за часів глобалізації, сьогодні, як ніколи, гостро стоїть необхідність кооперуватися з колегами з розвинутих держав та країн, які розвиваються, для створення якісних досліджень, корисних проєктів та формування інновацій.

Науково-консалтингова компанія так само є активним учасником цього процесу. Яку роль вона відіграє?

- Якщо ми говоримо про якісний науковий консалтинг, то він лише доповнює сферу науки і, ні в якому разі, не шкодить їй. У багатьох вчених існує думка, на жаль, помилкова, що в науці немає місця для грошей та комерції, але це неправда, тому що справді серйозні наукові проєкти фінансуються не тільки державними установами, а й приватними інвесторами, венчурними фондами, корпораціями, одним словом – бізнесом. Це і є підтвердженням того факту, що наука та інвестиції мають співіснувати, а консалтингові компанії є наслідком потреб науковця економити свій час і більше не вирішувати проблеми, до яких вони не мають жодного відношення. Дослідники повинні направляти свої потенціал і час на справжні відкриття, акцентувати увагу та можливості на створенні якісної науки, а не захлинатися у безкінечній бюрократії і зайвих процесах.

Максим Пилипенко – генеральний директор компанії «Наукові публікації – Publ.Science» та головний редактор журналу "Наука та метрика" Андрій Цурган

На фото: Максим Пилипенко – генеральний директор компанії «Наукові публікації – Publ.Science» відповідає на запитання інтерв'ю головному редактору журналу "Наука та метрика" Андрію Цургану

Чим Ваша компанія відрізняється від інших компаній, які надають науково-публікаційні послуги? У чому Ваші сильні сторони?

- Перш за все, нашою найбільшою перевагою є гарантія результату. Ця сфера не якась собі кондитерська, де можна спекти пиріг і сказати, що досягли бажаного результату. Це індустрія високоінтелектуальних наукових публікацій, яка залежить від багатьох факторів і ланки міжнародних посередників: рецензентів, редакторів видань, державних регуляторів, а також від якості самого дослідження, вимог журналу, наукометричних баз даних, актуальності інформації тощо. Коли ми обіцяємо результат, ми гарантуємо повне виконання обов’язків. Наша команда зробить усе, щоб наш клієнт отримав індексацію та був задоволений кінцевою роботою. Саме дотримання цієї політики допомогло нам серйозно виділитися серед інших гравців ринку. Але не менш важливими є і персоніфікований клієнтський підхід, сучасна IT-інфраструктура, готовність організовувати особисті зустрічі з клієнтами, участь у різних наукових заходах, сучасна маркетингова активність. Все це – наші головні переваги та сильні сторони.

 

Якщо ми говоримо про якісний науковий консалтинг, то він лише доповнює сферу науки і, ні в якому разі, не шкодить їй.

Максиме, Ви є генеральним директором великої міжнародної компанії, як Ви вважаєте, в чому головна функція та основні задачі керівника?

- В першу чергу, керівник – це наставник, та людина, яка шукає команду для реалізації задач відповідно до компетенції та інтелектуального потенціалу. Я прихильник мудрого виразу: «Якщо ти найрозумніша людина у кімнаті, ти перебуваєш не в тій кімнаті». У моєму розумінні основні задачі керівника – це пошук і забезпечення розвитку людей з великим потенціалом. Якщо в тебе сильна команда – то разом ви зробите дійсно великі справи.

Ви заговорили про команду, скажіть, будь ласка, що мотивує Ваших співробітників допомагати вченим зі всього світу?

- Я впевнений, що головним стимулом та мотивацією нашого колективу є цілковита підтримка ідей та цінностей компанії. Наша команда не робить щось шаблонне, ми реалізовуємо проєкти, які створюють цілу індустрію з нуля. Коли йде мова про компанію, яка є лідером ринку та формує стандарти, нема жодного члена команди, якого б це не надихало. Я маю на увазі не лише досвід і гарні умови праці, я кажу про усвідомлення кожним співробітником своєї цінності та користі для суспільства.

Нарада в компанії "Наукові публікації - Publ.Science"

На фото: Максим Пилипенко веде нараду в компанії "Наукові публікації – Publ.Science"

Розкажіть, будь ласка, про головні досягнення компанії за цей рік та проєкти, які Ви встигли запустити.

- Якщо ми кажемо про український ринок, то такими проєктами були: створення нової штаб-квартири, яка отримала статус центрального офісу в Україні та у східній Європі; запуск безкоштовних інформаційно-навчальних програм, які реалізовувалися у рамках вебінарів та семінарів для науковців; багатостороння активна співпраця із закладами вищої освіти, науковими установами у якості наукометричного консультанту та багато іншого.

[Окрім цього, в 2019 році компанія «Наукові публікації – Publ.Science» виступила у ролі інвестора і партнера видання «Наука та метрика». – Прим.ред.]

 

Наша команда не робить щось шаблонне, ми реалізовуємо проєкти, які створюють цілу індустрію з нуля. 

У чому полягала потреба реалізації цих проєктів?

- Якщо відповідати на це питання на прикладі запуску циклу інформаційно-навчальних вебінарів та семінарів, стимулом для створення цього напрямку стало тотальна відсутність інформаційної підтримки вчених та нерозуміння, що таке «наукометрія» та «наукометрія у світі». Ми створили продукт на абсолютно безоплатній основі. Кожен бажаючий може підключитись до цих заходів, відвідувати очні або онлайн зустрічі, за допомогою яких вчений буде глибше дізнаватися про сферу, вимоги до публікацій, міжнародні стандарти, нововведення та технологічні ноу-хау. Ми поширюємо інформацію через Youtube-канал, блог, соціальні мережі, до яких ми запрошуємо долучатися. Для нас важливо працювати на зрілому ринку зі свідомими та освіченими гравцями. Часи «диких 90-х у науці» повинні закінчитися якомога швидше.

Ви зазначили, що проводите вебінари та семінари безоплатно, чому Ви створюєте ці продукти на некомерційній основі?

- В одну з базових цінностей компанії закладено розвиток наукометрії та науки, і ці проєкти є наслідком виконання наших принципів. І, як я вже сказав, для нас важливий зрілий підхід та розуміння усіма учасниками загальноприйнятих правил науково-публікаційного процесу. Якщо якась частина вчених готова публікуватися без допомоги консалтингової компанії, ми раді цьому, бо це показник того, що наука та наукометрія в Україні сильні та самостійні.

Максиме, Ви готові сказати про головні помилки цього року? Можливо Ви хотіли виправити щось у роботі чи зробити по-іншому?

- В Україні 2019 рік був надзвичайно продуктивним. Ми значно розширились та багато чого встигли зробити. Єдине про що я особисто можу шкодувати – це те, що у добі лише 24 години. Український ринок готовий до активної співпраці, але на все потрібен час. У 2020 році ми компенсуємо цю «несправедливість» ще більшою ініціативою і покращеними бізнес-процесами.

 

Для нас важливий зрілий підхід та розуміння усіма учасниками загальноприйнятих правил науково-публікаційного процесу.

А, якщо подумати глобально і уявити, що буде через 5, 10 років, Ви могли б зараз озвучити свою стратегію розвитку компанії?

- Стратегія компанії формується, виходячи з поглядів материнського холдингу «Science Alliance». Це безперечно продовження експансії на міжнародні ринки, децентралізація нашого офісу та створення автономних філіалів в країнах Європи. Плануємо розпочати з країн-сусідів: Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Грузії і Туреччини. Є багато країн, деякі з великої сімки, які вже давно готові з нами співпрацювати. Проте, нас цікавить і азіатський ринок. Зрозуміло, що на все потрібні ресурси і час, але плани нашої компанії дуже масштабні, які щорічно перевиконуються. Кожен рік ми живемо у мрії нашої однорічної давнини, тому завдання, які ми ставимо на 10 років вперед, ми плануємо виконати за 5, а ті, що на 5 – за 2 або 3 роки.

Наша редакція бажає компанії «Наукові публікації – Publ.Science» у цьому році працювати над ще більшою кількістю проєктів, успішно їх реалізовувати та активно комунікувати з вітчизняною та зарубіжною інтелектуальною спільнотою.

Інтерв'юер: Тетяна Журкович

Нагадаємо, нещодавно науковці відзвітували про свої дослідження за грантами Президента.

img

Авторка статей журналу «Наука та Метрика». За професійною освітою журналіст і редактор. Свою бездоганну репутацію у сфері наукометрії здобула, співпрацюючи з міжнародними науковими організаціями. Наразі набутий досвід та знання використовує для створення інформаційних матеріалів для наукових видань.

Читайте також