Новина про припинення співпраці МОН з Elsevier викликала гучний резонанс серед наукової спільноти. Виникло багато запитань та коментарів щодо причини відмови у подальшій спільній роботі. Тому наше видання вирішило дослідити це питання детальніше.

МОН vs Elsevier. Яка справжня причина припинення співпраці?

У підготовці матеріалу ми керувалися інформацією, що була взята з відкритих джерел, а саме: з сайту «Prozorro» Публічні закупівлі, з Закону України «Про публічні закупівлі» та з Протоколу засідання тендерного комітету Державної науково-технічної бібліотеки України (ДНТБ), у якому було зазначено, що відповідно до наказу МОН від 29 травня 2020 року №721 ДНТБ було доручено провести державну закупівлю послуг на надання доступу вітчизняним закладам вищої освіти та науковим установам до електронних наукових баз даних.

У Протоколі також йшла мова, що 1 липня 2020 року листом до ДНТБ МОН просить відтермінувати укладання Договору з переможцем тендеру до окремого розпорядження. Причина цього: Міністерство дізнається, що Scopus індексує журнал, що видається юридичною особою, що створена всупереч українському законодавству та діє на тимчасово-окупованій території Автономної Республіки Крим (Україна). А це є порушенням законодавства України та норм міжнародного права. МОН надсилає листа компанії Elsevier з вимогою виключити журнал з бази даних. 

13 липня ДНТБ надсилає листа до МОН, у якому просить вказівок щодо подальших дій та зазначає, що Договір укладений з компанією Clarivate (Web of Science) і проведена оплата. У листі зазначено, що з компанією Elsevier (Scopus) Договір ще не укладений, через очікування розпорядження від МОН. Окрім цього, після проведення оплати послуг за доступ до бази даних Web of Science, аналітичних платформ Derwent Innovation, InCites  на рахунку бібліотеки в казначействі залишається 19 155 972 грн 42 копійки (приблизно 638 532 EUR) (на той момент курс Приватбанку складав 30 грн 80 коп. за 1 євро). 

Послуга за доступ до Scopus та SciVal становила 665 000, 000 EUR. У листі зазначалося, що для оплати послуг коштів не вистачало. 

Джерело: сайт «Prozorro» Публічні закупівлі

Джерело: Протокол №28 від 17. 07.2020 засідання тендерного комітету Державної науково-технічної бібліотеки України (ДНТБ), додаток 3 

Але тоді постає питання, стосовно причини підписання Договору з компанією Clarivate, адже цей же журнал, через який відбувається припинення співпраці, індексується не тільки у Scopus, а і у Web of Science Core Collection.

17 липня до ДНТБ надходить лист від МОН, де Ігор Гарбарук, якого два дні тому (15 липня) назначено заступником міністра тимчасово виконуючого міністра освіти і науки Сергія Шкарлети, повідомляє, що з огляду на те, що Elsevier не вжив ніяких заходів щодо виключення журналу з бази даних, співпраця з видавництвом неможлива. У листі Ігор Гарбарук підписується не заступником, а тимчасово виконуючим обов’язки Міністра.

Джерело: Протокол №28 від 17. 07.2020 засідання тендерного комітету Державної науково-технічної бібліотеки України (ДНТБ), додаток 4

У заключенні Протоколу переговорна процедура на державну закупівлю була припинена у зв’язку з 5 підпунктом 8 пункту статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі»: непідписання договору про закупівлю у строк 35 днів (20 днів - у разі застосування переговорної процедури закупівлі з підстав, визначених пунктом 3 частини другої цієї статті.  

У результаті, ми можемо виділити як мінімум 4 причини припинення співпраці з видавництвом

  1. Політична проблема.
  2. Недостатньо грошей для підписання угоди.
  3. Непідписання договору у необхідний термін.
  4. Можлива наявність корумпованої складової?

Нагадаємо, у 2016 році тодішній Міністр освіти і науки України Сергій Квіт і голова правління компанії «Elsevier B.V.» Йонг Сук Чі  підписали Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством і компанією Elsevier. Тоді на зустрічі було підкреслено важливість цієї співпраці, у зв’язку з прийняттям нових Законів України «Про вищу освіту» і «Про науку і науково-технічну діяльність». Тодішній заступник Міністра Максим Стріха наголосив на тому, що важливо, щоб наукові публікації українських вчених були присутні у визнаних міжнародних наукових виданнях, які входять у провідні бібліографічні бази даних, бо це є важливою умовою налагодження міжнародних наукових контактів українськими вченими та, зокрема, кар’єрного зростання молодих науковців.

За даними МОН підключення до баз даних продемонструвало позитивний ріст пошукових запитів та кількості наукових публікацій у Scopus та Web of Science. Така практика була затребувана серед багатьох дослідників.

Наша країна дійсно перебуває у складній політичній ситуації і щоденній динаміці, Уряд змінюється, до Міністерства постійно приходять нові спеціалісти, на яких покладається серйозна відповідальність та великі  надії зі сторони тих, кому доля вітчизняної науки небайдужа. Тому щиро сподівається, що останні дії були виважені і направлені лише на розвиток нашої держави та української науки.

І наостанок, нам важлива думка наших читачів стосовно актуальних подій у сфері наукометрії та науки. Тому ми провели анонімне опитування серед наших відвідувачів сайту, що вони думають з приводу рішення Міністерства припинити співпрацю з Elsevier? На ранок п’ятниці (24.07.2020) ситуація виглядала наступним чином:

Підтримують: 36%.                                                   

Не підтримують: 64%.

Як бачимо, багато вчених все ж не підтримують рішення відміни співпраці з Elsevier, адже вбачають у колаборації з такими впливовими міжнародними представниками наукового світу багато перспектив для їхньої діяльності та позитивних змін для наукової сфери нашої країни, що допоможуть не звузити, а розширити кордони вітчизняних досліджень.  

Автор статті - Тетяна Журкович

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "МОН призупиняє співпрацю з Elsevier (Scopus)".

img

Авторка статей журналу «Наука та Метрика». За професійною освітою журналіст і редактор. Свою бездоганну репутацію у сфері наукометрії здобула, співпрацюючи з міжнародними науковими організаціями. Наразі набутий досвід та знання використовує для створення інформаційних матеріалів для наукових видань.

Читайте також

Victor Go
Victor Go

Victor Go 2 роки тому

По всей видимости Vladimir Zaitsev является функционером от наукометрии и никогда в жизни не писал научные статьи. Нужно быть очень далеким от участия в научной работе, что бы сравнивать Гугл Академию с Elsevier. Итак во всем мире все смеются над политическими и экономическими решениями руководства многострадальной нашей Украины, так еще началась компания по лишению возможности научных работников пользоваться научными базами. Вот такие умники как выше упомянутый автор не смыслящей в научной работе решают какими научными базами нам пользоваться, какие статтьи и книги читать.
Vladimir Zaitsev
Vladimir Zaitsev

Vladimir Zaitsev 2 роки тому

Как то очень давно я активно лоббировал перед скопенко необходимость подписки на Скопус. В результате таки мы тогда подключились. Так случилось, что через некоторое время эта проблема снова всплыла. Я посмотрел эффективность использования ресурса сотрудниками универа... А тут ещё появился новый ГуглАкадемия. Сравнив цену и эффективность использования я не рекомендовал продолжать подписку. Закончилось это тем, что подписку оформили для всего МОН. На сегодня, с учётом развития сервиса ГуглАкадемия, мне кажется, что она полностью справляется с аспектами поиска как вторичной так и первичной информации. Поэтому, Скопус сегодня нужен больше функционерам для наукометрии. Ну и любителям померяться Н...