Якість наукових праць є важливою складовою розвитку науки. Рецензування це один з тих процесів, що забезпечує доброчесну практику наукових досліджень. Його головною метою є збереження балансу між інтересами автора, читача, журналу, рецензентів тощо.

Наукове рецензування - необхідність сьогодення

Минуле 

Рецензування стало логічним кроком після виникнення наукових журналів у XVII столітті. 300 років тому розпочинає активно функціонувати наукове товариство в Італії, Англії, Франції, Німеччині. Вчені саме цих країн починають впроваджувати явище рецензування. Спочатку статті були невеликого обсягу і розглядалися лише редактором видання, в якому були опубліковані. Але ідеї починають розширюватися, а редакторам все важче залишатися компетентними у тонкощах предмета.

Саме тоді з’являється розуміння відповідальності за якість досліджень і постає питання про створення інструменту, який досліджував би статті. Це слугувало створенню Комітету з наукових доповідей (Committee on Papers), до якого могли звернутися редактори видань щодо залучення до рецензування науковців, обізнаних у різних галузях науки.

Але, навіть, після усіх цих дій, рецензія все рівно не була популярною, бо цілі журналів були різними. Одні редактори хотіли лише наповнити свої випуски, інші – просувати важливі для них ідеї, а не якісні та перевірені матеріали.   

Сьогодення

Хоча процесу рецензуванню досить багато часу, він все рівно остаточно не сформувався у науковому колі, і, мабуть, ще буде зазнавати трансформацій.  

Однією з сучасних ініціатив у світі, яка націлена на вивчення, вдосконалення та формування довіри до якісного рецензування є Peer Review Week (неділя рецензування). Це щорічна подія всесвітнього масштабу, до якої можуть долучитися науковці зі всього світу. Ця неділя об’єднує науковців, установи, які діляться ідеєю, що експертна оцінка є дуже важливою для наукової комунікації. У цьому році ця подія відбувається з 21 – 25 вересня та присвячена темі «Довіряйте експертній оцінці». У зв’язку з теперішньої ситуацією у світі, яка пов’язана з COVID-19, питання наукового рецензування набуло актуальності як ніколи. Статті, що націлені на дослідження медицинських тем потребують максимальної перевірки. Долучитися до цієї події може кожен дослідник, якому цікаво розумітися на тенденціях, розширювати своє коло вченої комунікації та розвиватися у сфері рецензування.

Детально ознайомитися з цілями та умовами участі у неділі рецензування можна, перейшовши за посиланням.

Історичні дані про рецензування були взяті зі статті Гуманенко Олександри «Місце рецензії в історії наукової періодики».

Нагадаємо, нещодавно було опубліковано матеріал «Скільки грошей піде на науку в наступному році? Проєкт держбюджету 2021».

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також