Нещодавно міжнародна наукометрична база даних Scopus оприлюднила оновлений список журналів, що втратили індексацію (за результатами перевірок у грудні 2021 року). Уторік виключення з цієї бази проходили майже кожного місяця, що свідчить про посилення перевірок спеціалістами Elsevier та алгоритмами Scopus.

Нове виключення журналів зі Scopus (грудень 2021). Чому видання виключають з бази?

Основні причини виключення видань

Спеціалісти, що розробляють методологію перевірки журналів бд Scopus, виокремлюють чотири причини, за якими виданню можуть припинити індексацію. Вони зазначаються у колонці «Reason for discontinuation» списку виключених журналів. 

Reason for discontinuation

1. Metrics and benchmarks

Щорічно Scopus проводить аналіз метрик результативності журналів. Видання аналізують за таким критеріям:

  • рівень самоцитування – журнал порівнюють за показником самоцитування з аналогічними журналами категорії;
  • загальний коефіцієнт цитування – оцінюється рівень цитування журналу у порівнянні з іншими в його предметній області;
  • CiteScore -  проводиться порівняння за показником CiteScore (рівень цитування нещодавніх статей).

Якщо за результатами перевірки видання здобуває негативну оцінку протягом двох років, дані про нього передаються до CSAB – міжнародної незалежної комісії Scopus, що складається з вчених, бібліотекарів, дослідників. Спеціалісти комісії надають висновок щодо необхідності виключення журналу або ж продовження його індексації.

2. Publication concerns

Журнал може бути направлений на повторну оцінку на основі публікаційних проблем на рівні видавництва чи видання. Такі моменти виявляються спеціалістами Scopus або дослідницькою спільнотою. Після виявлення проблеми, журнал можуть включити в список таких, що підлягає оцінці CSAB. 

3. Radar

Radar – інструмент перевірки журналів бд Scopus. Почав свою роботу в 2017 році для автоматичної перевірки відхилень поведінки журналів. Наприклад, Radar звертає увагу на непропорційне збільшення публікаційної активності, високий рівень самоцитування та ін. Перевірка за допомогою системи Radar проводиться приблизно раз у квартал.

4. Continuous curation

Якщо журнал з бд Scopus виключається через причину «Continuous curation», це означає, що він уже потрапляв на оцінку до CSAB, однак комісія не знайшла достатньо причин для виключення журналу. Таке видання було поставлене «на контроль». Після повторних перевірок через певний проміжок часу, CSAB прийняв рішення про припинення індексації журналу.

Список виключених журналів у грудні 2021 року

За даними останніх перевірок Scopus, було виключено 6 видань. Причиною позбавлення індексації в основному було занепокоєння щодо публікаційних моментів (Publication concerns). Одне з видань втратило індексацію за результатами перевірки системою Radar.

Список виключених журналів та причини припинення індексації в грудні 2021 року:

 

Журнали

Причини

  1.   

Economics, Management and Financial Markets

Publication Concerns (занепокоєння щодо публікаційних моментів)
2.

Estudios de Economia Aplicada

Publication Concerns (занепокоєння щодо публікаційних моментів)
3.

Geopolitics, History, and International Relations

Publication Concerns (занепокоєння щодо публікаційних моментів)
4

Journal of Pharmacy and Nutrition Sciences

Radar (виявлення порушень за допомогою системи перевірки Scopus)
5.

  Journal of Self-Governance and Management Economics  

   Publication Concerns (занепокоєння щодо публікаційних моментів)
6.

Natural Volatiles and Essential Oils

Publication Concerns (занепокоєння щодо публікаційних моментів)

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал: «Як підвищити популярність вченого з ORCID? П’ять порад для дослідників та наукових організацій»

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також