20 січня 2025 року наукова рада Національного фонду досліджень України ухвалила рішення про оголошення конкурсного відбору наукових проєктів на одержання грантів Президента України молодим вченим та докторам наук. Сьогодні ми розглянемо, хто може подати заявку на участь у конкурсах, а також розкажемо про основні напрямки наукових робіт.

Конкурси наукових робіт на одержання грантів Президента України
Конкурсний відбір відбувається відповідно до Порядку конкурсного відбору та фінансування проєктів Національним фондом досліджень України (НФДУ), який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 року № 1170.
Конкурси мають на меті відбір проєктів для надання грантової підтримки на виконання наукових досліджень і розробок, розв'язання нагальних проблем молодих учених та докторів наук. Це допомагає забезпечити їх активну участь у реалізації державної політики в науково-технічній сфері, а також сприяє збереженню та розвитку інтелектуального потенціалу країни.
Цілі конкурсів полягають у стимулюванні актуальних і важливих наукових досліджень та розробок молодих учених і докторів наук за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки України.
Реалізація проєктів запланована на період з квітня 2026 року по листопад 2026 року включно і буде здійснюватися відповідно до бюджетних надходжень Національного фонду досліджень України.
Гранти можуть бути надані як на проведення запланованих наукових досліджень і розробок, так і тих, що вже виконуються.
Тематичні напрямки Конкурсів на одержання грантів Президента України
Тематичні напрями конкурсів мають відповідати одному з пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки, згідно зі статтею 3 Закону України «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки»:

Права інтелектуальної власності, створеної під час проведення наукових досліджень і розробок за рахунок грантів Президента України молодим ученим та докторам наук, належать грантоотримувачу, за винятком випадків, передбачених частиною другою статті 11 Закону України «Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій».
На конкурси не приймаються наукові проєкти, що містять державну таємницю відповідно до Закону України «Про державну таємницю».
Конкурс на одержання грантів Президента України для підтримки наукових досліджень і розробок молодих вчених-докторів наук
У конкурсі можуть брати участь науковці зі ступенем доктора наук (визнаним в Україні), які працюють за основним місцем роботи на Підприємстві. Один учасник може подати лише одну заявку, а проєкт не повинен отримувати чи претендувати на інше бюджетне фінансування.
Не допускаються учасники, які працюють за кордоном, перебувають під санкціями РНБО (Рада національної безпеки і оборони України) або мають обмеження від наукової ради Фонду через порушення. Також участь заборонена для працівників дирекції НФДУ, членів наукової ради, наукового комітету чи конкурсної комісії.
Учасник відповідає за правдивість поданих даних, і у разі виявлення неправдивої інформації заявку можуть зняти з розгляду.
Вік кандидата: до 40 років включно.
Конкурс на одержання грантів Президента України для підтримки наукових досліджень і розробок молодих вчених-докторантів
У конкурсі можуть брати участь вчені, які мають ступінь кандидата наук або доктора філософії (визнаний в Україні) та виконують наукову програму в докторантурі підприємства. Один учасник може подати лише одну заявку, а проєкт не повинен отримувати чи претендувати на інше бюджетне фінансування.
Не допускаються учасники, які працюють за кордоном, перебувають під санкціями РНБО, мають обмеження від наукової ради Фонду чи пов'язані з НФДУ. Учасник відповідає за правдивість поданих даних, а неправдива інформація є підставою для зняття заявки.
Вік кандидата: до 35 років включно.
Конкурс на одержання грантів Президента України для підтримки наукових досліджень і розробок молодих вчених-докторів філософії (кандидатів наук)
У конкурсі можуть брати участь вчені, які на момент подачі документів мають ступінь доктора філософії або кандидата наук (визнаний в Україні) та працюють за основним місцем роботи на Підприємстві. Один учасник може подати лише одну заявку, а проєкт не може одночасно подаватися на інший конкурс для отримання бюджетного фінансування чи фінансуватися за рахунок іншого конкурсу.
Участь у конкурсі заборонена працівникам дирекції НФДУ, членам наукової ради, наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій, а також членам комісії цього конкурсу. Не допускаються особи, які працюють за основним місцем роботи в закордонних установах, перебувають під санкціями РНБО України або мають обмеження, накладені Фондом через неналежне виконання наукових досліджень.
Учасники конкурсу несуть відповідальність за правдивість поданої інформації та документів. У разі виявлення неправдивих даних заявка може бути знята з розгляду на будь-якому етапі конкурсного відбору.
Вік кандидата: до 35 років включно.
Конкурс на одержання щорічних грантів Президента України докторам наук для проведення наукових досліджень і розробок
У конкурсі можуть брати участь вчені з науковим ступенем доктора наук (присудженим або офіційно визнаним в Україні), які працюють за основним місцем роботи на Підприємстві. Один учасник може подати лише одну заявку. Проєкт не може брати участь в інших конкурсах або фінансуватися з бюджетних коштів раніше.
До участі не допускаються особи, які працюють у закордонних установах, перебувають під санкціями РНБО України чи мають обмеження Фонду за неналежне виконання наукових досліджень. Також участь заборонена працівникам дирекції НФДУ, членам наукової ради, наукового комітету та конкурсної комісії.
Учасники відповідають за правдивість інформації у заявці та доданих документах. Виявлення неправдивих відомостей є підставою для зняття заявки з розгляду.
Вік кандидата: до 45 років включно.
Підприємство – підприємство, установу, організацію або заклад вищої освіти з розташуванням в Україні, яке зобов'язується забезпечити виконання наукових досліджень і розробок, зазначених у науковому проєкті, а також схвалити чи затвердити відповідні наукові результати.
Подача заявок на участь у Конкурсах на одержання грантів Президента України
| Дата та час початку | Дата та час завершення | |
| Доктори наук (до 40 років включно) | 27.01.2025, 00:01 за київським часом | 28.02.2025, 23:59 за київським часом |
| Докторанти (до 35 років включно) | 27.01.2025, 00:01 за київським часом | 28.02.2025, 23:59 за київським часом |
| Доктори філософії (до 35 років включно) | 27.01.2025, 00:01 за київським часом | 28.02.2025, 23:59 за київським часом |
| Доктори наук (до 45 років включно) | 21.01.2025, 00:01 за київським часом | 20.02.2025, 23:59 за київським часом |
Нагадаємо, що нещодавно вийшов матеріал про інвестиції Уряду України в професійну освіту у 2025 році.