Webometrics – один з найбільш унікальних рейтингів університетів, що був започаткований 2004 року. Нещодавно було оприлюднено 19 видання рейтингу, де проаналізовано діяльність понад 31 тисячі навчальних закладів з усього світу.
Методологія Ranking Web of Universities
Основною категорією аналізу рейтингу є ступінь представленості досліджень в онлайн-доступі. Тобто, місія Ranking Web of Universities напряму відповідає впровадженню ініціативи відкритого доступу. Як наголошують самі укладачі методології, кращий спосіб підвищення рейтингу університету – збільшення кількості і якості вебконтенту. Показники Ranking Web of Universities оновлюються кожних пів року.
Існує хибна думка, що рейтинг аналізує вебсайти університетів, однак методологія Ranking Web of Universities включає дослідження як вебометричних, так і бібліографічних показників.
Нині Webometrics розраховується на основі трьох індикаторів:
- Видимість (visibility) – кількість зовнішніх посилань, що ведуть на вебсторінки організацій (коефіцієнт 50%).
- Відкритість (transparency & openness) – кількість цитат (коефіцієнт 10%).
- Першість (excellence & scholar) – кількість статей, що внесено до топ-10% найбільш цитованих (коефіцієнт 40%).
Раніше додатково враховувався показник присутності (presence), що відображав значення обміну загальнодоступними знаннями. Наразі такий індикатор не застосовується.
Особливості рейтингу
- Покриття. Рейтинг проводить аналіз серед всіх закладів вищої освіти – понад 31 тис. з 200 країн. Однак, відсутній внутрішній поділ за типом закладу (коледж, семінарія). Розробники запевняють, що за необхідності показники легко розділити.
- Місія університету. Упорядники рейтингу переконані, що аналіз вебметрик – один з найкращих способів оцінки наукової діяльності у сучасному світі.
- Великі показники. Вебіндикатори – значно більші показники у числовому вираженні, ніж, наприклад, кількість посилань. Однак, вони краще підходять для аналізу статистичних даних.
- Розмір установи. Маються на увазі не так числові показники за кількістю працівників чи територіальна площа, як кількість фінансування, від якої залежить розвиток організації.
- Практика найменування. Велика кількість наукових установ бореться з помилками при вказанні афіліації, однак з вебометриками ситуація не краще. Плутанина виникає, наприклад, з назвами доменів та субдоменів.
- Неакредитовані університети та підробки. Укладачам рейтингу важко виявити чи акредитований університет, сайт якого аналізується, і чи існує ця установа взагалі. Оскільки, охоплення Ranking Web of Universities надзвичайно широке, необхідно звертати увагу на регіональну специфіку.
Топ світових університетів
До рейтингу Ranking Web of Universities топ-10 найкращих університетів увійшли установи переважно з США та лише одна з Великої Британії (Оксфордський університет):
- Гарвардський університет.
- Стенфордський університет.
- Массачусетський технологічний інститут.
- Каліфорнійський університет.
- Оксфордський університет.
- Університет Мічиган.
- Вашингтонський університет.
- Корнелльський університет.
- Колумбійський університет.
- Університет Джонса Хопкінса.
Рейтинг українських університетів
Окрім загального всесвітнього рейтингу, Ranking Web of Universities ранжує навчальні заклади за країнами. Проаналізовано діяльність 313 українських наукових установ. У загальному рейтингу вони займають місця з 1239 (найбільш високий показник) і до 30503 (найбільш низький показник).
Регіональні лідери України:
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка;
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»;
- Сумський державний університет;
- Національний авіаційний університет;
- Харківський національний університет радіоелектроніки;
- Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна;
- Національний технічний університет «Харківський політехнічний iнститут»;
- Національний університет біоресурсів і природокористування України;
- Національний університет «Львівська політехніка»;
- Національний технічний університет «Дніпровська політехніка».
Наступне оновлення рейтингу планується не раніше 28 липня. Тому, в українських університетів є всі шанси підвищити свої вебометричні показники та увійти в першу тисячу найкращих наукових установ за версією Ranking Web of Universities.
Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Чому статті у співавторстві будуть оцінювати інакше?»