Webometrics – один з найбільш унікальних рейтингів університетів, що був започаткований 2004 року. Нещодавно було оприлюднено 19 видання рейтингу, де проаналізовано діяльність понад 31 тисячі навчальних закладів з усього світу.

Оновлення рейтингу Ranking Web of Universities. Які університети визнано найкращими?

Методологія Ranking Web of Universities

Основною категорією аналізу рейтингу є ступінь представленості досліджень в онлайн-доступі. Тобто, місія Ranking Web of Universities напряму відповідає впровадженню ініціативи відкритого доступу. Як наголошують самі укладачі методології, кращий спосіб підвищення рейтингу університету – збільшення кількості і якості вебконтенту. Показники Ranking Web of Universities оновлюються кожних пів року.

Існує хибна думка, що рейтинг аналізує вебсайти університетів, однак методологія Ranking Web of Universities включає дослідження як вебометричних, так і бібліографічних показників.

Нині Webometrics розраховується на основі трьох індикаторів:

 • Видимість (visibility) – кількість зовнішніх посилань, що ведуть на вебсторінки організацій (коефіцієнт 50%).
 • Відкритість (transparency & openness) – кількість цитат (коефіцієнт 10%).
 • Першість (excellence & scholar) – кількість статей, що внесено до топ-10% найбільш цитованих (коефіцієнт 40%).

Раніше додатково враховувався показник присутності (presence), що відображав значення обміну загальнодоступними знаннями. Наразі такий індикатор не застосовується.

Методологія Ranking Web of Universities

Особливості рейтингу

 • Покриття. Рейтинг проводить аналіз серед всіх закладів вищої освіти – понад 31 тис. з 200 країн. Однак, відсутній внутрішній поділ за типом закладу (коледж, семінарія). Розробники запевняють, що за необхідності показники легко розділити.
 • Місія університету. Упорядники рейтингу переконані, що аналіз вебметрик – один з найкращих способів оцінки наукової діяльності у сучасному світі.
 • Великі показники. Вебіндикатори – значно більші показники у числовому вираженні, ніж, наприклад, кількість посилань. Однак, вони краще підходять для аналізу статистичних даних.
 • Розмір установи. Маються на увазі не так числові показники за кількістю працівників чи територіальна площа, як кількість фінансування, від якої залежить розвиток організації.
 • Практика найменування. Велика кількість наукових установ бореться з помилками при вказанні афіліації, однак з вебометриками ситуація не краще. Плутанина виникає, наприклад, з назвами доменів та субдоменів.
 • Неакредитовані університети та підробки. Укладачам рейтингу важко виявити чи акредитований університет, сайт якого аналізується, і чи існує ця установа взагалі. Оскільки, охоплення Ranking Web of Universities надзвичайно широке, необхідно звертати увагу на регіональну специфіку.

Топ світових університетів

До рейтингу Ranking Web of Universities топ-10 найкращих університетів увійшли установи переважно з США та лише одна з Великої Британії (Оксфордський університет):

 1. Гарвардський університет.
 2. Стенфордський університет.
 3. Массачусетський технологічний інститут.
 4. Каліфорнійський університет.
 5. Оксфордський університет.
 6. Університет Мічиган.
 7. Вашингтонський університет.
 8. Корнелльський університет.
 9. Колумбійський університет.
 10. Університет Джонса Хопкінса.

Топ світових університетів

Рейтинг українських університетів

Окрім загального всесвітнього рейтингу, Ranking Web of Universities ранжує навчальні заклади за країнами. Проаналізовано діяльність 313 українських наукових установ. У загальному рейтингу вони займають місця з 1239 (найбільш високий показник) і до 30503 (найбільш низький показник).

Регіональні лідери України:

 1. Київський національний університет імені Тараса Шевченка;
 2. Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»;
 3. Сумський державний університет;
 4. Національний авіаційний університет;
 5. Харківський національний університет радіоелектроніки;
 6. Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна;
 7. Національний технічний університет «Харківський політехнічний iнститут»;
 8. Національний університет біоресурсів і природокористування України;
 9. Національний університет «Львівська політехніка»;
 10. Національний технічний університет «Дніпровська політехніка».

Рейтинг українських університетів

Наступне оновлення рейтингу планується не раніше 28 липня. Тому, в українських університетів є всі шанси підвищити свої вебометричні показники та увійти в першу тисячу найкращих наукових установ за версією Ranking Web of Universities.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Чому статті у співавторстві будуть оцінювати інакше?»

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також