Відомо, що праця рецензента значна і, разом з тим, дуже часто залишається непоміченою. Для подолання цієї несправедливості у 2012 р була створена професійна міжнародна платформа Publons.

Платформа Publons – спосіб фіксації та міжнародного визнання наукової діяльності рецензента

PUBLONS - це вебсторінка, платформа для міжнародної наукової комунікації, що надає можливість науковцям демонструвати свої публікації, відстежувати наукові доробки колег, показники цитованості, а також інформацію про експертну діяльність рецензентів.

Потужність Publons

Варто зазначити, що Publons доволі швидко розвивається, адже кількість користувачів стрімко збільшується. Це свідчить про те, що цей ресурс надійний та ефективно допомагає у роботі наукової комунікації. Наразі платформа Publons включає в себе наукові доробки близько 2 000 000 резентентів з усього світу, нею користуються близько 25 000 журналів, понад 500 000 дослідників використовують для пошуку, керування та розповсюдження наукових здобутків. Отримані в Publons дані можна використовувати у звітах та дослідженнях, що базуються на наукометричних показниках.

З ким співпрацює сервіс?

Publons має партнерські відносини з великими рейтинговими видавництвами, серед яких Springer Nature, Wiley, SAGE, Taylor and Francis, Oxford University Press, BMJ. Крім того, ця платформа співпрацює з ресурсом ORCID, саме тому всі опубліковані рецензії автоматично переміщаються в профіль дослідника в ORCID, поповнюючи його список публікацій (із зазначенням DOI). Для синхронізації профілів необхідно увімкнути автоматичну прив'язку рецензій до особистого ідентифікатора. Таким чином, профіль дослідника в ORCID інтегрується з його профілем в Publons.

                                         

Профіль рецензента

Оскільки робота рецензентів є добровільною та зовсім неоплачуваною, Publons надає для них великі привілеї. А саме, дозволяє створити профіль, в якому міститься інформація їх активності як рецензентів, самі рецензії (за бажанням), дані про приналежність рецензій до журналів. Крім того, у персональних налаштуваннях платформи можна відкрити доступ до конкретної статті, або рецензії, для її публічного обговорення.

Профіль у Publons створюється безкоштовно і є досить простим у використанні. У свою чергу, рецензент повинен бути висококваліфікованим фахівцем у конкретній галузі дослідження. Вся інформація у профілі перевірена і підтверджена. Це суттєво економить час редактору, якщо йому необхідно перевірити конкретного дослідника. Огляди автоматично додаються до профілю в рамках партнерства з видавництвом.

Профіль Publons застосовується для виконання наступних завдань

  • правильна ідентифікація рецензента/автора;
  • демонстрація наукового доробку;
  • відстеження кількості цитувань у Web of Science Core Collection та h-index;
  • визначення  потенційних співавторів;
  • відстеження історії експертної оцінки;
  • моніторинг роботи редколегії наукових журналів.

На персональній сторінці автора доступні наступні вкладки: метрики, публікації, рецензії. Метрики представлені у вигляді графіків публікаційної активності дослідника по роках. Вся статистика розраховується лише на основі інформації, яка була представлена в Publons.

                                                            

Вкладення «Публікації» представлене списком журналів з кількістю опублікованих статей. Якщо журнали індексуються платформою Web of Science, то стоїть відповідна позначка “WOS”. Вкладення «Рецензії» представлене трьома групами журналів. У першій зазначаються журнали, в яких дослідник задіяний в якості члена редакційної колегії. Друга група представлена журналами із зафіксованими редакторськими записами щодо поданих рукописів. У третій групі представлені журнали з перевіреними рецензіями.

Додавання рецензій

Перш за все, під час додавання рецензій на неопубліковану статтю необхідно обрати тип Pre-publication review. Після чого, у полі Journal or Conference ввести англійський варіант назви журналу (можна не вводити повністю, а вибрати із запропонованого списку), вказати дату рецензування та дані (назву, ID рукопису). Під час завантаження рецензій на вже опубліковану статтю необхідно додатково вказати DOI. Все решта (в описі попереднього пункту) залишається без змін. DOI можна дізнатися на сторінках журналу з опублікованою статтею.

Персоналізована статистика і аналіз

Ви можете порівняти Вашу активність як рецензента з іншими науковцями по всьому світу. Зберігати власну статистику можна конфіденційно або публічно. Система показує коефіцієнт впливовості (імпакт-фактор) журналів, для яких Ви рецензуєте роботи, співвідношення кількості публікацій та кількості рецензій, середній обсяг Ваших рецензій і т.ін.

Для демонстрації своєї компетенції у певній сфері, рецензент може опублікувати як перед-, так і постпублікаційну рецензію. Зареєстровані на платформі Publons рецензенти можуть додавати в особистий профіль не тільки поточні рецензії, а й підготовлені раніше (для різних журналів). Важливо використовувати одну і ту ж саму адресу електронної пошти під час реєстрації і в профілі користувача на сайті журналу, для того, щоб рецензії додавалися в профіль Publons автоматично. Конфіденційність зазначеної адреси електронної пошти гарантується.

Researcher ID – це унікальний буквено-числовий ідентифікатор автора в базі даних Web of Scienceб який створюється вручну шляхом реєстрації на сайті Publons. Після додавання в профіль Publons індексованої публікації у Web of Sience Core Collection, протягом п'яти днів Вам присвоять Researcher ID. У випадку, якщо публікації, проіндексовані в Web of Sience Core Collection, відсутні, але Вам необхідний ідентифікатор, просто напишіть за адресою info@publons.com (служба підтримки), і його створять вручну.

Хотілося б відзначити, що разом з введенням нових різноманітних функцій, Publons не втрачає фокус на рецензуванні. Працівники Web-платформи продовжують ретельно працювати, для того, щоб прискорити та автоматизувати цей процес.

Автор: Марія Гребенець

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "Штучний інтелект: спотворює чи розвиває наукову літературу?

img

Авторка журналу «Наука та метрика» . За професійною освітою філологиня. Наразі працює у компанії «Наукові публікації» на посаді «Керівник відділу сабміту». ЇЇ робота полягає у співпраці з журналами міжнародних видань, що входять у найбільші наукометричні бази даних світу. Має успішний досвід написання наукових робіт. Набутий досвід та знання використовує для налаштування міжнародної наукової комунікації.

Читайте також