Рецензенти відіграють важливу роль у сфері наукових публікацій. Цієї думки притримується компанія «Elsevier». Вона покладається на експертний розгляд для підтримки якості, достовірності наукових статей та репутації журналів, які їх публікують. Команда постійно працює над розвитком цієї теми, що стало причиною створення «Центру рецензентів», де вчені можуть отримати рекомендації компанії.  

Зміст

1. Що рекомендує Elsevier редакторам, щоб співпраця з рецензентом була продуктивною?

1.1. Відправляти на розгляд якісні та релевантні роботи

1.2. Тримати рецензента в курсі ситуації

1.3. Визнання праці рецензента

2. Як обирати експертів?

3. Чітке інформування

4. Пошук рецензентів

Пошук та підтримка рецензентів. Поради Elsevier

Що рекомендує Elsevier редакторам, щоб співпраця з рецензентом була продуктивною?

1.1. Відправляти на розгляд якісні та релевантні роботи

Рецензенти – це науковці, які працюють над своїми дослідженнями, яким часто не вистачає часу, але які цінують його. Важливо, щоб редактор видання міг самостійно прийняти рішення щодо «ваги» матеріалу на початковому етапі і міг відхилити його у разі низької якості.

1.2. Тримати рецензента в курсі ситуації

Зазвичай рецензентів цікавить кінцеве рішення редактора та коментарі колег щодо статті. Також вони будуть вдячні за зворотний зв'язок з приводу розгляду. Якщо для рецензента ці нюанси важливі, обговоріть їх на початку співпраці.

1.3. Визнання праці рецензента

Рецензент буде вдячний, якщо редактор подякує за співпрацю. Не відхиляйте ідею з врученням сертифікату за роботу, згадуванням в журналі тощо.

Як обирати експертів?

  1. Шукайте рецензента, який проводить дослідження в суміжній галузі. Він зможе виявити відсутні посилання, інші недоліки.
  2. Кооперуйте з членами редакційної колегії, розглядайте можливість їхньої ротації, особливо тих, які не проводять розгляд регулярно.
  3. Добре подумайте, перш ніж залучати до рецензування вчених, що брали участь у дослідженнях 5 років тому.
  4. Часто дуже хорошими рецензентами є вчені, які тільки розпочали свою науково-публікаційну діяльність. Не відхиляйте можливості співпраці з ними.
  5. Запрошуйте тільки тих експертів, які Вам необхідні. Тут важлива не кількість, а якість.

Чітке інформування

Для кожного рецензента важливо отримати чіткі рекомендації на початку перевірки. Є сенс розробити набір загальних рекомендацій. Налаштуйте автоматичні нагадування, листи в яких є інформація про терміни тощо.  

Пошук рецензентів

Знайти хороших рецензентів часто буває дуже складно. Elsevier пропонує використовувати пошук бази даних Scopus. Таким чином, можна побачити їхні опубліковані роботи, історію цитування, соавторів тощо. Складіть список експертів, постійно оновлюйте його (дані, контакти). Видаляйте з нього рецензентів, які не відповідають на листи або відмовляються від співпраці.

Наше видання «Наука та метрика» часто висвітлює питання наукового рецензування. З іншими статтями з цієї теми Ви можете ознайомитися за посиланнями.

Що має знати кожен рецензент? Читати 

З чого почати, якщо Ви вирішили стати рецензентом? Читати 

Дії рецензента та редакції, якщо у поданій науковій статті є плагіат? Читати 

Хто має перевіряти рецензентів? Читати 

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Світовий науково-публікаційний бум. Головна тема досліджень 2020 року».

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також