Щорічно компанія «Clarivate» проводить прийом заявок на премію Юджина Гарфілда за інновації в аналізі цитування. Нагорода була започаткована у 2017 році на честь видатного вченого.

Премія Юджина Гарфілда 2020 та його професійний внесок у сферу наукометрії

2020 рік не був виключенням і Лауреатом премії став доктор Джакомо Ліван з Великої Британії. Його дослідницькою пропозицією було створення нової основи для кількісної оцінки академічного впливу дослідників щодо їх конкретних обставин, в результаті чого з’являється нова метрика академічного впливу на рівні автора: "citations above replacement" (цитати вище заміни). Цей проєкт натхненний сучасною спортивною аналітикою та має на меті забезпечити більш справедливе порівняння між дослідниками. 

Як вважає переможець, вплив академічних дослідників занадто часто визначається кількісно, ​​а не відносно. Якби внесок дослідника можна було б кількісно визначити, порівнюючи результати досліджень з результатами інших в тій самій ролі та на тому ж рівні конкуренції, як у спортивній аналітиці, це дало б набагато більш реалістичне уявлення про їхню роботу, а також виявило б їхній потенційний вплив у дослідницькому світі.

Мухтар Ахмед, президент Наукової групи Clarivate, сказав: "Ми дуже раді вручити доктору Джакомо Лівану нагороду Юджина Гарфілда у 2020 році за інновації в аналізі цитування. Його пропозиція створити основу для нової метрики на рівні автора дозволить більш справедливо оцінювати академічний вплив шляхом включення даних та інформації про контекст дослідника та соціальні обставини. Це саме те нововведення, яке ми хочемо визнати цією нагородою. Воно відповідає роботі, яку ISI започаткував. Ми з нетерпінням чекаємо побачити, як робота доктора Лівана підтримає традицію інновацій в аналізі цитування та допоможе визнати найбільш перспективних науковців у науковому співтоваристві".

Ми вітаємо переможця з його досягненнями.

Ще декілька слів хочеться сказати про постать Юджина Гарфілда, на честь якого засновано цю премію. Він був визначною людиною для сфери наукометрії. Дослідник започаткував Інститут наукової інформації (ISI), став винахідником наукового індексу цитування (Science Citation Index) тощо. Його робота допомогла створити систему аналізу цитування світового рівня, що наразі продовжує сприяти вченим розвивати галузь. А з чого саме Юджин Гарфілд розпочав свою професійну дорогу? Давайте розглянемо хронологію його внеску.

Рік Подія

1960

Юджин Гарфілд засновує Institute for Scientific Information (ISI) у Філадельфії, штат Пенсильванія, США, як комерційну організацію, що продукує та обробляє широкий спектр інформації

1962

"Я думаю, ти твориш історію, Джин!" Ці слова сказав нобелівський лауреат і молекулярний біолог Джошуа Ледерберг своєму другові Юджину Гарфілду, коли вони будували ISI
1964 ISI публікує перший індекс цитування «Science Citation Index» (SCI)

1973

Institute for Scientific Information представляє ще один індекс «Social Sciences Citation Index» (SSCI)
1978 ISI публікує перший Journal Citation Report (JCR)
1978 Institute for Scientific Information представляє третій індекс цитування «Arts & Humanities Citation Index» (A&HCI)
1988 ISI представляє Science Citation Index на CD-ROM
1992 Корпорація «Thomson» придбала Institute for Scientific Information
1997  Web of Science вперше запускається в Інтернеті, об’єднуючи три індекси цитування - SCI, SSCI та AHCI
2016 Компанія «Clarivate» купує асортимент товарів Інституту наукової інформації (ISI), продовжує оригінальний бізнес та інтелектуальну спадщину Юджина Гарфілда. А вже у 2017 році, після смерті видатного діяча, компанія засновую премію на його честь

 

Переможці минулих років.

Вже скоро буде оголошено прийом заявок на 2021 рік. Можливо і наші українські вчені, які досліджують у сфері наукометрії, приєднаються до конкурсу.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "Етична сторона наукових публікацій: обов’язки авторів, рецензентів та редакторів".

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також