31 березня 2022 року було опубліковано колективну заяву 15 найбільш відомих міжнародних видавництв щодо засудження воєнного вторгнення рф в Україну.
У заяві йдеться про те, що видавці рішуче засуджують воєнні дії на території України та йдуть на безпрецедентний крок - припинення надання своїх послуг науковим організаціям та установам з росії та білорусі.
Водночас було зазначено, що таке рішення направлене не на дослідників, а на наукові організації. Тому, наукові статті дослідників з росії та білорусі й надалі можуть розміщуватись в журналах. Така позиція, як повідомляється в заяві, відповідає принципам COPE: «редакційне рішення не повинно залежати від походження рукопису, в тому числі національності авторів, етнічної приналежності, політичної позиції, раси, релігії».
Однак, видавці запевняють, що вони постійно активно переглядають свої дії в зв’язку з ситуацією, що швидко змінюється.
Які видавництва підтримують заяву?
Підписантами виступило 15 видавництв, серед них:
- ACS Publications
- Apple Academic Press
- Brill
- Cambridge University Press & Assessment
- De Gruyter
- Elsevier
- Emerald Publishing
- Future Science Group
- IOP Publishing
- Karger Publishers
- Springer Nature
- The Geological Society
- The Institution of Engineering and Technology
- Thieme Group
- Wolters Kluwer
Крім цього, видавці активно долучаються до допомоги українським науковцям. Окрім спільної заяви, вони діють й індивідуально. Наприклад, Springer Nature оприлюднила напрямки в яких видавництво надає гуманітарну допомогу українцям:
-
Ініціатива Філіпа Шварца Фонду Александра фон Гумбольта і Фонду Карла Цейса щодо створення надзвичайного фонду, що матиме на меті допомогу з відновлення повноцінного життя та роботи переміщених дослідників.
-
Організація програми екстреного реагування International Deutschland для захисту дітей та надання їм психологічної допомоги на кордоні з Україною та за межами країни.
-
Підтримка медичних працівників в Україні через Міжнародний медичний корпус, який надає первинну та невідкладну медичну допомогу.
Крім цього, у компанії заявляють про надання безкоштовних книг, журналів та матеріалів баз даних для тих, хто може ними користуватись та безкоштовних навчальних матеріалів для українських студентів. Також працівники Springer Nature надають індивідуальну фінансову та практичну допомогу сім’ям з України.
Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Як наукометричні бази даних підтримують Україну?»