Завдяки відкриттям вчених людство дізнається нову та важливу інформацію для розвитку та прогресу. У своїй роботі дослідники з усього світу мають керуватися принципами наукової етики. Одним з порушенням вченої етики є конфлікт інтересів. Великою небезпекою є свідома нечесність, яка підриває цінність досліджень.

Що таке конфлікт інтересів, чому виникає, розглянемо у нашій замітці.

Що таке конфлікт інтересів у дослідженнях?

Що таке конфлікт інтересів у контексті наукових досліджень?

Ця ситуація може виникнути, коли вчений, під час своєї дослідницької діяльності, зацікавлений у певній вигоді - просування по кар’єрним сходам, фінансовий інтерес тощо. Така поведінка створює проблему та підриває авторитет науково-дослідної сфери.
Сам факт існування конфлікту інтересів не передбачає протиправних дій, а в деяких випадках його не уникнути. Але саме вченому потрібно відповідально відноситися до управління, декларування обставин, що можуть призвести до конфлікту.

Коли виникає?

Це може виникнути під час рецензування статті або фінансових, комерційних, юридичних чи професійних стосунків з іншими організаціями, які мають певний вплив на дослідження.

Приклади конфліктів інтересів

  • Вчений працює у організації, що фінансує проєкт, надає грант.
  • Дослідник має родича, що працює в організації, продукт якої автор досліджує;
  • Науковець зацікавлений у результатах або має особисті переконання, які суперечать темі статті.
  • Рецензент може виявити, що дослідження, що він оцінює схоже на те над чи він працює наразі. А публікація цієї роботи може зменшити вплив його дослідження.
  • Рецензент працював чи працює з атвором дослідження, є його другом тощо.  

Буде цікаво: Що має знати кожен рецензент?

Як повідомляти про КІ?

Про конфлікт інтересів необхідно обов’язково зазначити, коли Ви подаєте статтю до редакції журналу. Прописати цей факт можна у супровідному листі або у формі подання роботи в журналі в режимі онлайн. Редактор видання буде зважати на цю інформацію під час прийняття рішення щодо публікації статті. Також рецензент має повідомляти редакцію про конфлікт інтересів під час експертного розгляду матеріалу.

Наслідки від дій, що приховують конфлікт інтересів?

Рецензенти та дослідники часто стикаються з цим явищем, але його ні в якому разі не потрібно ігнорувати. Наслідки того, що вчений чи рецензент не розкриває інформацію про конфлікт інтересів може стати причиною відмови у публікації або ще гірше - припинення будь-який професійних стосунків з автором чи рецензентом, погіршення репутації тощо.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "Українські фахові наукові видання оголошують конкурс для науковців!". 

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також