Зрозумілим і логічним є бажання автора, який подав свою статтю на розгляд до наукового журналу, отримати фідбек від редакторів та рецензентів, щоб розуміти, чи має робота достатню якість для публікації у виданні або є необхідність вносити правки. Очікування інколи триває місяцями. Через це може здатися, що подана стаття залишилася непоміченою, й робота над її рецензуванням не починалася. Пропоную розібратися, чому експертний розгляд відбувається так довго, і чи можна його пришвидшити.

Терміни рецензування. Чи буває експертний розгляд швидким?

Хто оцінює статтю?

Різні журнали мають свою специфіку проведення рецензування. Можна зобразити спрощену схему того, як воно відбувається.Етапи подачі статті на рецензування

На кожному з цих етапів можуть виникнути ситуації, що прискорять чи сповільнять процес рецензування. Що має знати автор, аби зробити терміни рецензування якомога комфортнішими для себе?

1. Спосіб подачі

Найчастіше журнали чітко вказують у правилах, який спосіб подачі вони практикують: через онлайн-систему чи електронну пошту. Інколи обидва способи є допустимими, й автор має можливість обрати більш зручний для себе. Написання та відправка електронного листа займає у кілька разів менше часу, ніж подача статті до системи, але шанси, що стаття загубиться у спамі, набагато вищі, так само як і втрачається можливість відслідковувати статус рукопису. У разі подачі через систему, автор може бачити, на якому етапі знаходиться її рецензування, і контролювати, як часто змінюється статус рукопису.

2. Попередній розгляд

Після потрапляння статті до редакції, менеджер чи редактор оцінюють її на відповідність тематиці журналу та готовність рукопису до процесу рецензування. Якщо будь-який з критеріїв не задовольнить редакцію, авторові можуть одразу відмовити у публікації або повернути статтю на доопрацювання. На цьому етапі втрачається багато часу, оскільки допоки стаття не буде відповідати вимогам редакції, її повертатимуть вченому. Основними моментами, на які необхідно звернути увагу під час подачі, аби такого не сталося, є:

 • відповідність назви статті тематиці журналу. Стаття може ідеально вписуватися у цілі журналу, проте невдало підібраний заголовок часто стає причиною відмови. На етапі попереднього розгляду редакція не завжди має можливість заглиблюватися у зміст статті й перечитати весь текст;
 • якість анотації та ключові слова. На них звертають увагу під час попереднього розгляду. Ключові слова та анотація мають розкривати основний зміст статті, бути написаними за форматом, який передбачають правила журналу. Якщо анотація не містить важливої інформації про зміст роботи чи написана неграмотно, редакція може зробити висновки, що все дослідження не є змістовним і потребує вичитки;
 • наявність помилок та одруків. На цьому етапі редакція нечасто перечитує весь текст, але наявність багатьох помилок є помітною уже під час попереднього розгляду, що може стати причиною відмови. Варто звернути увагу на якість тексту, перш ніж відправляти рукопис на розгляд;
 • оформлення та форматування. У правилах журналів зазвичай вказують вимоги до оформлення статті. Вони створені для того, щоб редакторам та рецензентам було простіше провести рецензування. У разі невідповідності оформлення вимогам журналу стаття буде повернута авторові й процес рецензування почнеться лише тоді, коли автор виконає необхідні вимоги. Якщо на сайті не вказані спеціальні вимоги і журнал не має шаблону, текст статті має бути добре оформленим та відформатованим. Це не лише вплине на швидкість рецензування, але й допоможе авторові скласти гарне враження на редакцію.

3. Підбір рецензентів

Якщо стаття успішно проходить попередній розгляд, її відправляють на рецензування. Для цього редакція має знайти експертів, які погодилися би на роль рецензентів. Автор може вказати тих науковців, які, на його думку, є підходящими кандидатами. Вказувати своїх знайомих чи вчених з тією ж афіліацією, що і в автора, не є етичним, а вдала рекомендація рецензента автором може значно пришвидшити процес.

Варто згадати і про тематику статті. Чим вужча тема статті, тим складніше знайти науковця, котрий був би достатньо компетентним для її рецензування. Якщо тема дослідження є доволі вузькою, варто враховувати це й усвідомлювати, що розгляд може зайняти більше часу.

4. Рішення рецензентів

Після того, як експерти погодилися оцінити статтю, результат її розгляду може зайняти ще кілька тижнів чи місяців. Написання рецензії – складний і відповідальний процес, і в хорошого рецензента він займає певний час.

Автор має заздалегідь подбати про якість статті і постаратися запобігти появі можливих зауважень. Приміром, неякісний переклад приводить до того, що рецензентові потрібно більше часу, аби зрозуміти зміст статті, потім обов’язковою стає вичитка, після якої рецензент знову повинен переглянути та оцінити якість доопрацювань. Якщо ж рецензент не має суттєвих зауважень, стаття одразу потрапляє до редактора, який приймає остаточне рішення.

5. Рішення редактора

Після завершення процесу рецензування остаточне рішення завжди приймає редактор журналу. Він опирається на рішення рецензентів й уважно (особливо, якщо рішення різних рецензентів суттєво відрізняються) перечитує статтю і може дати свої поради для її покращення. Щоб пришвидшити цей етап, автор має звернути увагу на всі вимоги журналу, погортати архів та виявити закономірності, де це можливо, і максимально наблизити до них свою роботу.

Після отримання рецензій чи рекомендацій від редактора, потрібно виконати правки якомога швидше, щоб прийняття статті теж відбулося якомога раніше, пам’ятаючи, що якість статті залишається у пріоритеті.

Наукове рецензування

Що означає, якщо журнал обіцяє швидкий експертний розгляд?

Розгляд статті від моменту її подачі і до прийняття може займати півроку чи навіть більше. Цей термін залежить не лише від швидкості та якості роботи автора, рецензентів, редактора, але й від показників журналу. Журнали з вищими показниками отримують велику кількість подач і тому опрацьовують їх набагато повільніше. Поширеною є практика, коли журнал має власних експертів і лише їм довіряє процес рецензування. Кількість таких рецензентів обмежена, тому розгляд може відбуватися повільніше.

Буває так, що процес рецензування займає лише два-чотири тижні, після чого статтю приймають до публікації. У такому випадку процес рецензування міг взагалі не відбуватися, а лист про прийняття та необхідність оплати публікаційного внеску прийшов від шахраїв. Може трапитися, що автор вчасно відправив статтю, редактор та рецензенти швидко зреагували, і стаття дійсно скоро потрапить у новий випуск. Обов’язково варто переконатися, що електронна пошта, з якої надіслали лист, є офіційною поштою редакції, й перевірити, чи не є видання хижаком і чи не прагне воно отримати якомога більше грошей.

Якщо стаття занадто довго на рецензуванні

Зазвичай на сайті видання вказується приблизний термін рецензування. Не варто надокучати редакції раніше, ніж спливе цей термін; так автор може справити не найкраще враження. Бувають ситуації, коли варто уточнити статус подачі:

 • якщо рукопис відправлявся на електронну пошту редакції, але за тиждень чи два не прийшла відповідь про його отримання, можна дізнатися, чи потрапив лист до адресата;
 • якщо в системі кілька місяців статус статті не змінився з «submitted» на «in editor», «under review» чи інше, варто відправити лист до редакції, щоб уточнити, чи не стався у системі збій, через що редакція могла не помітити рукопис

Важливо бути ввічливим і ні в якому разі не звинувачувати редакцію у повільному розгляді. Редактори та рецензенти роблять все, що в їхніх силах, аби забезпечити швидкість процесу та підвищити якість. Авторові, у свою чергу, варто з повагою ставитися до їхньої праці та зосередитися на тому, що він сам може зробити, аби пришвидшити процес публікації, зокрема:

 • подавати статтю через онлайн-систему, якщо це можливо;
 • подавати лише ті статті, що відповідають вимогам видання;
 • рекомендувати компетентних рецензентів;
 • заздалегідь подбати про якість статті;
 • швидко та якісно виконувати доопрацювання;
 • залишатися ввічливими та терплячими.

Якісний експертний розгляд рідко буває швидким, а короткі терміни рецензування можуть бути ознакою того, що журнал – хижак чи фейк. Розгляд статті потребує значних ресурсів від рецензентів та редакторів, зокрема й часового ресурсу. Авторові потрібно пам’ятати, що всі учасники процесу публікації зацікавлені у тому, щоб стаття вийшла у світ у своїй найкращій формі.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "10 українських вишів у рейтингу "The Times" 2022".

img

Авторка журналу "Наука та метрика", філологиня та редакторка. Закінчила НПУ імені М.П. Драгоманова за спеціальністю "українська мова та література й англійська мова". Авторка наукових робіт, учасниця конференцій та наукових конкурсів. Має досвід структурування та подання статей до різноманітних наукових видань. Досвід пошуку журналів та вивчення специфіки наукового стилю в англійській мові допомагає їй успішно комунікувати та співпрацювати з ученими з різних куточків світу.

Читайте також