У Вас виникла ідея розвивати свою дослідницьку кар’єру і в сторону наукового рецензування, але Ви не знаєте з чого почати. Компанія Publons пропонує свої поради як потрапити до світу експертного розгляду. Наша редакція трохи розширила рекомендації, щоб надати нашим читачам якомога більше корисної інформації. Давайте розглянемо основні поради.

Вчені, які займаються рецензуванням, визнають, що ця діяльність є дуже важливою для розвитку якісної наукової літератури та підтримки цілісності сфери. Це відповідальна справа, інколи досить важка, проте має свої переваги.

Які плюси отримує вчений від рецензування?

  • Знає останні тенденції у своїй галузі.
  • Вдосконалює своє вміння писати та розуміти, як краще подати свої дослідження до редакції наукового журналу.
  • Формує важливу комунікацію з редакторами престижних видань.

Механізм дій або з чого почати?

1) Потрібно зв'язатися з редакторами тих журналів, які Вам цікаві. Надішліть на електрону пошту листа, опишіть, в якій галузі Ви працюєте та попросіть додати Вас до списку їхніх рецензентів.

2) Необхідно мати доступ до дослідницьких мереж. Зареєструйтесь у ResearchGate, ORCiD, Publons тощо. Створіть в них свій профіль рецензента, щоб бути готовим до комунікації з редакторами через онлайн-мережі.

3) Беріть активну участь у різних конференціях, відвідуйте семінари, що пов’язані з Вашою сферою. Виступайте на них, звертайте на себе увагу, заводьте спілкування з редакторами, попередньо ознайомившись з їхньою діяльністю та журналу. Пам'ятайте: редактори так само зацікавлені у нових контактах.

4) Поспілкуйтесь з Вашими старшими колегами, науковим керівником, можливо, вони нададуть Вам рекомендації, порадять Вас, як спеціаліста, редакторам. У них неодмінно має бути велика кількість контактів, які Вони сформували за свою науково-публікаційну діяльність. А, можливо, хтось з них і сам є редактором видання.  

5) Запропонуйте своєму колезі попрацювати разом над рецензією. Це буде корисною практикою і досвідом спільного розгляду. Одна голова добре, а дві ще краще.

6) Публікуйте більше своїх робіт. Адже сильні, новітні та якісні праці будуть саме тим індикатором Вашої експертності у галузі. Редактори видання Вас помітять, самі запропонують співпрацю. Або Ви зможете запитати про можливість Вашої участі у експертній оцінці. Розкажіть їм про своє бажання працювати у сфері наукового рецензування. Можливо, вони погодяться поширити інформацію про Вас серед інших редакторів.

7) Активно спілкуйтеся з Вашими колегами, діліться напрацюваннями. Ведіть соціальні мережі, пишіть пости про власні досягнення, публікації. Часто журнали просять авторів порекомендувати вчених, які могли б виступити рецензентом. А активна позиція сформує у інших вчених гарну думку про Вас. 

8) Також можна рецензувати наукові дослідження, які вже вийшли друком, професійно коментуючи їх. Це допоможе розвивати вміння аналізувати, конструктивно мислити.  

9) Потрібно усвідомлювати, що швидко мало що реалізується, тому розуміння цього і терпляча позиція допоможуть Вам досягти своєї мети.

Покращуйте свої навички, вміння, працюйте щоденно над своїм професійним розвитком, власними дослідженнями і пробуйте через деякий час ще раз і ще раз, якщо отримали відмову у співпраці. І ми впевнені, що Ви обов'язково досягнете своєї мети.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал: "Що має знати кожен рецензент?"

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також