Що таке маркетинг? Це розповсюдження інформації про товари або послуги заради одержання певної користі. У сфері наукометрії, в класичному розумінні просування означає підвищення показників професійної діяльності вченого, в тому числі й цитування його наукових досліджень. У такому випадку головною метою маркетингу в науковій діяльності можна вважати розширення читацької аудиторії, вихід на нові канали поширення, отримання індексації в рецензованих базах даних або збільшення їхнього тиражу.

У цій статті ми розберемо детально, навіщо досліднику необхідно прагнути розповсюджувати свої напрацювання, яка від цього користь, і яким чином він це може зробити?

► Формування інтересу до досліджень

Авторитет, який вчений здобуває в науковому товаристві, впливає на зацікавленість в його напрацюваннях зі сторони держави, бізнесу, некомерційних організацій і навіть ЗМІ. Якщо наукова стаття несе важливе відкриття, досліджує актуальні питання, а її результати можуть бути з користю використані в майбутньому – це перше, що допоможе органічно сформувати інтерес до роботи вченого. 

► Публікаційний план 

Окрім якості досліджень, вченому необхідно працювати над кількістю опублікованих робіт.  Бо саме кількість статей говорить про науковця як про вченого, який занурений у свою роботу, зацікавлений науковими розробками у своїй сфері, що формує необхідне відношення колег. Для виконання цього пункту необхідно розробити стратегію досліджень та проєктів. Адже всі великі дослідники займаються плануванням, що допомагає їм стабільно публікуватися та досягати висот у професійній діяльності, а також:

  • дотримуватися дисципліни (чітко розподіляти свій час);
  • своєчасно виконувати науково-публікаційні вимоги своєї наукової організації;
  • формувати уявлення, куди рухатися далі;
  • проводити роботу над помилками, коригувати діяльність у кращу сторону.

► Особисте позиціонування

Важлива частина роботи над своїм іміджем та репутацією – це грамотне самопозиціонування. До його складових можна віднести: розробку особистого сайту, де вчений зможе детально описувати свої дослідження; ведення блогу з власними досягненнями та новітніми розробками; присутність у соціальних мережах та активність у їхніх наукових спільнотах, участь у конференціях, співпраця з колегами та ін.
Необхідно вести профіль автора в міжнародних наукометричних платформах, стежити за коректністю всіх своїх даних, особисто перевіряти індексацію робіт, виправляти помилки, якщо такі присутні, та слідкувати, щоб у цих облікових записах була вся необхідна і важлива інформація.

Просування наукових статей

► Цитування статей

Кожен вчений зацікавлений в тому, щоб на його статті посилалися. Згадка дослідження в тій чи іншій роботі розширює можливості наукового матеріалу бути поміченим іншими вченими, що безпосередньо впливає на авторитет дослідника, на можливість отримати грантове фінансування, спонсорську підтримку, співпрацювати з іноземними дослідниками тощо. 

► Грантова підтримка

Вчені з високими наукометричними показниками більше цінуються у науковому товаристві, оскільки саме ці показники допомагають зрозуміти, наскільки ефективними та цінними є опубліковані роботи. Міжнародні комісії приймають рішення надавати вченому грант чи ні, орієнтуючись на значення індексу Гірша, кількість публікацій в таких базах даних, як Scopus або Web of Science тощо.

► Колаборація з колегами

Активність у науковому світі виконує роль своєрідної реклами для вченого та формує його імідж. Досліднику набагато простіше знайти підтримку і фінансування своїх проєктів, підтримуючи тісні відносини зі своїми колегами. Налагоджені контакти дозволяють частіше та швидше дізнаватись про можливі шляхи співпраці та отримувати запрошення від організацій для участі в грантових конкурсах.

► Пошук кадрів 

Впізнаваність у наукових колах позитивно впливає на можливості кар'єрного росту вченого. Завдяки маркетинговому просуванню результатів певного наукового проєкту вченого можуть запросити брати участь і в наступних. Без розповсюдження власних наукових матеріалів багато ЗВО, наукових установ та дослідницьких організацій просто не зможуть залучити до співпраці, оскільки не знатимуть про ваші досягнення. У такому випадку дослідник, який міг зіграти ключову роль у проведенні наукових досліджень, у запуску новітніх програм та розробок, може бути елементарно непоміченим науковим співтовариством.

Крім цього, вчені, які мають напрацьований досвід і певний рівень впізнаваності в науковій сфері, мають шанс бути запрошеними на спеціалізовані, а іноді, навіть, закриті конференції, семінари та професійні зустрічі.

Маркетинг у наукометрії

► Рецензування наукових робіт

Ще один інструмент, який допоможе підвищити авторитет – це розвивати свій творчий хист рецензента, до думки якого прислухається вчене співтовариство. Експертний розгляд допомагає розширювати коло знайомств та бути в курсі нових розробок у Вашій темі. 

► Співпраця зі ЗМІ 

На жаль, не всі грантові організації, які можуть бути зацікавлені результатами Ваших досліджень, стежать за публікаціями вчених у наукових журналах. Проте більшість з них читають профільні ЗМІ. Можливість заявити про себе в засобах масової інформації значно підвищує шанси бути поміченим і відкриває великі перспективи для подальшої діяльності. Серед найефективніших способів просування можна виділити авторські статті, замітки про Ваше дослідження, інтерв'ю.

► Моніторинг сфери 

Досліднику, який дійсно зацікавлений у власному розвитку, необхідно постійно моніторити стан справ у науковій сфері. Систематичний пошук  наукових журналів, важливих подій у професійній спільноті допомагає залишатись «у тренді» та не втрачати жодних можливостей для самореалізації. 

Сучасний автор не повинен писати дослідження «в стіл». Будь-яка наукова праця вимагає копіткої роботи, зусиль, часу і певних матеріальних витрат. Якщо публікувати результати дослідження, але не займатись їхнім розповсюдженням, про них ніхто не дізнається, для широкої наукової спільноти їх не буде існувати. Наукові напрацювання не мають жодної практичної цінності, якщо з ними не можуть ознайомитися.

Отже, плануючи розвивати свою наукову кар'єру, кожен вчений має потурбуватись про кількість та якість публікацій, свій авторитет, можливості співпраці та шляхи поширення своїх ідей у міжнародному науковому товаристві, адже завдяки цілісній маркетинговій стратегії, науковцю буде набагато легше рухатися у своїй професійній діяльності та досягати успіху. 

Автор статті - Андрій Цурган

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал про Довгоочікувані конкурси наукових проєктів.

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також