Наукометрична база даних Scopus є дійсно корисним науковим джерелом для вчених зі всього світу. Навіть з неповним доступом до платформи автори отримують можливість досліджувати науковий потенціал міжнародного рівня, аналізувати та розвивати свої професійні горизонти. У цій статті зібрані основні інструменти, що закладені в роботу з пошуком бази даних. Ви можете активно використовувати їх для моніторингу інформації, вчених, їхніх досягнень, журналів тощо.

Треба визнати, що на сьогодні саме Scopus є одним з найбільших сервісів, який вміщує величезну кількість рефератів, цитованих і рецензованих  наукових журналів, книг, матеріалів конференцій. Використовуючи доступ до цієї бази даних, дослідник може знаходити колег, оцінювати співробітників, бачити тенденції та конкурентоспроможні ідеї для журналу.

Далі ми опишемо найголовніші інструменти Scopus, які допомагають науковцям і редакторам зі всього світу у їхній професійній діяльності.

Пошук за автором

Перш за все Scopus допомагає знаходити інших дослідників. Як це зробити? У вкладці «Пошук авторів», вводите ім’я науковця, його прізвище, дані афіліації або номер ORCID. Знайшовши сторінку автора, Ви бачите в якій галузі він працює, його історію публікацій, співавторів, наукометричний вплив у вченому світі (індекс Гірша) та формуєте картину його цитування. Окрім цього, якщо вченого зацікавила діяльність іншого науковця, він може підписатися на цього автора та слідкувати за наступними його звершеннями у наукові сфері.

Пошук за статтею

Ще один цінний аналіз можна зробити завдяки доступу до наукових робіт і вкладці «Пошук документу». Сторінка зі статтею, яку Ви знайшли, надає корисну інформацію, а саме: бібліографічні деталі, порівняльні показники цитування, інформацію про роботу. Також Ви можете переглянути повний документ і перейти на профіль автора.

Пошук рецензентів

Знайти гарного рецензента часто стає важким випробуванням для багатьох редакторів журналів. Scopus допомагає і в цьому. Для пошуку експертів, Ви можете використати ключові слова. Вони допоможуть знайти статті авторів, що пишуть в тих галузях науки, що Вас цікавлять. Окрім цього, такий пошук допомагає відслідкувати співавторів, які також можуть бути потенційними рецензентами у майбутньому.

Пошук та аналіз діяльності журналів

Scopus надає чудові можливості для моніторингу журналів. Для цього можна використати «Пошук за джерелом» і перейти на сторінку видання. Там Вам відкриється повна картина результату діяльності журналу у вигляді його показників: CiteScore, SJR, SNIP, підрахунок статей та цитат. Обов’язково використовуйте огляд документів за певний період часу, щоб побачити рівень написаних робіт.

 Напрямки, за якими можна досліджувати видання

  • перегляд тенденцій CiteScore журналу; 
  • перевірка кількості нецитованих статей;
  • пошук авторів із найвищим показником цитування тощо.

Аналіз потенціалу дослідницької галузі

Для чого необхідний аналіз наукової галузі? Такий моніторинг робиться для того, щоб знайти і додати до змісту видання нові теми, прибрати застарілі та виявити точніші ключові слова. Важливо щоденно працювати над розширенням охоплення свого видання. Для аналізу використовуйте розділ «Документи», прописуючи в ньому ключові слова.

Результат пошуку допоможе зрозуміти

  • чи розвивається галузь, яку Ви шукаєте;
  • хто є найпопулярнішими авторами, які терміни з цим пов’язані;
  • які журнали фіксують статті у цій галузі тощо.

Спостереження за результатами відкритого доступу (OA)

З кожним роком модель відкритого доступу до наукової літератури стає все популярнішою. Але відстежувати такі журнали іноді важко. Scopus пропонує у своєму сервісі фільтрацію за моделлю OA. За допомогою пошуку «За заголовками джерела», Ви можете переглянути всі документи  та відфільтрувати тип доступу. Знайшовши те, що Вам необхідно переглядайте інформацію про статті та визначайте авторитетних авторів.

Бажаємо українським вченим натхнення у роботі та активного використання всіх інструментів, що пропонують наукометричні сервіси. Нехай вони лише допомагають орієнтуватися у всіх тенденціях, розвиваючи кооперацію та дослідження, які будуть цікаві вченим зі всього світу.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "МОН виносить на громадське обговорення зміни до Порядку формування Переліку наукових фахових видань України".

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також