В умовах війни на території України науковці зіштовхнулися з низкою раніше незнаних труднощів. Деякі з вчених відверто дезорієнтовані та не впевнені в тому, як продовжувати кар’єру та будувати стратегії щодо неї. Українська наука зараз переживає переломний етап. Однак, це не означає, що можна опускати руки. Потрібно ще більше згуртуватися, розкрити свій потенціал і потенціал нашої держави в науковій роботі.

Наука 2023: загрози, виклики та перспективи

Саме для цього пропонуємо розглянути, з якими загрозами можуть зіштовхнутись українські вчені в умовах воєнного стану та як їх можна вирішити.

Загроза: нестабільність наукової сфери

Війна деструктивно впливає чи не на всі сфери людського життя, в тому числі й на науково-дослідну. З урахуванням цього, велика кількість авторів не розуміє, чи варто продовжувати свою наукову діяльність. На жаль, є і чимало недобросовісних вчених, що свідомо використовують стан невизначеності як «відпочинок» від публікаційної діяльності.

Перспектива: повоєнне відновлення України

На сьогодні, Державні органи вже мають перші розробки стратегій щодо повоєнного відродження. Проаналізувавши їх, можна зробити висновок, що одним із ключових кроків відновлення сфери освіти та науки є саме акцент на рівні наукових досліджень.

Вчені, що вже зараз працюють над новими проєктами, дослідженнями та публікаціями, які за таких умов матимуть більш вдалі позиції. Нас чекає етап повоєнних перебудов і готуватися до нього потрібно вже зараз. Для цього необхідно:

 • Продовжувати публікаційну активність, зокрема, у виданнях Scopus/Web of Science.
 • Підвищувати основні показники діяльності.
 • Претендувати на престижні наукові премії та нагороди.
 • Розвивати представництво України в міжнародному науковому середовищі.

Від рівня наукової активності українських вчених зараз буде залежати процвітання нашої держави в майбутньому!

Загроза: недостатній рівень фінансування

Нині всі сфери життя в Україні працюють в умовах воєнного стану, тому процес наукових досліджень отримує дещо менше уваги ніж зазвичай. Про це свідчить зниження видатків з державного бюджету, можлива реорганізація ЗВО та перелік нових викликів, на які необхідно реагувати (наприклад, відновлення зруйнованих закладів освіти й науки).

Перспектива: залучення спонсорів та грантів

Для того, щоб мати достатньою кількість фінансових ресурсів для реалізації наукових цілей, варто звернути увагу на гранти та ініціативи спонсорів. Сьогодні, в умовах воєнних дій в Україні, велика кількість іноземних партнерів надає таку можливість. Для цього, дослідникам варто звернути увагу на:

 • Рівень підготовки наукових публікацій та матеріалів для можливості претендувати на фінансування.
 • Авторитетність (показники цитованості, індекс Гірша).
 • Актуальність тематики досліджень.
 • Рівень власної співпраці з іноземними колегами.

Спонсори та грантодавці повинні побачити потенціал у вас та в вашому матеріалі. Однак не бійтеся ризикувати та претендувати на фінансування, це сприяє отриманню додаткового досвіду та корисних знайомств!

Загроза: велика конкуренція в науковому просторі

 Бути в авангарді наукового простору зовсім не легко, адже як і в будь-якій сфері, там існує велика конкуренція. Така тенденція актуальна як для українського середовища, так і для міжнародного. Особливо це відчутно для вчених, які виїхали за кордон або ж є внутрішньо переміщеними особами. Оскільки, необхідно не лише адаптуватися до нового середовища, а й скласти конкуренцію локальним експертам.

Перспектива: підвищення рівня діяльності та активності

Перш за все, необхідно звернути особливу увагу на рівень власної публікаційної активності. Звісно, мати змогу долучитися до рейтингової наукової установи іншого регіону, чи навіть країни ̶ велика можливість, але і великий виклик. Тому, варто:

 • Максимально використовувати набутий досвід, чим урізноманітнювати діяльність організації.
 • Будувати стратегію публікаційної активності та дотримуватись її.
 • Уважно стежити за рівнем власних наукометричних показників.
 • Пропонувати нові ідеї та проєкти.

Вирізнися серед конкурентів допоможе виключно креативність та наполегливість у роботі!

Загроза: недостатній рівень інновацій

Розробка новітніх продуктів в Україні може знаходити деякий спротив. Оскільки, для декого це «не на часі» або ж поки не розроблено відповідних програм. Глобально ця проблема існувала ще до початку війни. Однак, зараз її можна розглянути з іншої точки зору.

Перспектива: розробка нових державних ініціатив

Війна та майбутнє повоєнне відновлення України потребує розвитку сфери інновацій. У державних програмах та ініціативах уже з’являються відповідні положення. Однак, представники вченої спільноти також можуть долучитися до впровадження нових політик. Для цього варто:

 • Брати участь у профільних обговореннях нормативних напрацювань. Зокрема, це доступно і в онлайн-форматі на сайті МОН.
 • Долучатися до відповідних спілок та організацій.
 • Висловлювати ідеї та обговорювати проблемні питання з колегами.

Долучитися до покращення сфери наукових досліджень має змогу кожен! 

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Чи відбудеться реорганізація та укрупнення ЗВО в Україні?»

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також