12 листопада МОН запустило новий проєкт «Open Ukrainian Citation Index» (OUCI), презентація якого відбулась за участі першого заступника Міністра освіти і науки Юрія Полюховича.

Зміст

​​​​​​​​​​​​​​#Вступ

#1.Нагальні задачі та проблеми «Open Ukrainian Citation Index»

#1.1. Наукометричні джерела інформації

#2. Як стати учасником OUCI?

#2.1. Ідео​​​​​​​логія нового індексу​​​​​​​

OUCI – це новий сервіс для пошуку наукових документів та аналізу цитувань вчених. Основним призначенням системи є забезпечення збору, обробки та надання доступу до даних українських вчених та інших суб’єктів наукової діяльності України.                                  Презентація «Open Ukrainian Citation Index».  Автор фото – прес-служба МОН​​​​​​​

Презентація «Open Ukrainian Citation Index»

Автор фото – прес-служба МОН

На​​​​​​​гальні задачі та проблеми «Open Ukrainian Citation Index»

  • Спростити пошук наукової інформації в мережі Інтернет для українських науковців.
  • Полегшити процес відбору видань для публікацій.
  • Відкрити додаткове джерело даних для проведення дослідницької активності.
  • Підвищити інформаційну культуру споживачів.

OUCI зберігає в своїй базі даних інформацію про суб'єкти наукової діяльності - окремі вчені, наукові установи та видання. В той же час інформацію про наукові публікації, а також показники їхньої цитованності пошукова система отримує з міжнародних сторонніх бібілографчних баз даних.

Наукометричні джерела інформації

  • Міжнародний реєстр ORCID;
  • Наукометрична база даних Web of Science;
  • Наукометрична база даних Scopus;
  • Технологічна платформа «Наукова періодика України».

Як стати учасником OUCI?

Щоб потрапити до OUCI українські видавці мають отримати ідентифікатор DOI, надіславши метадані своїх журналів та зареєструвати їх у системі Crossref.  Вчені, у свою чергу, подають власну інформацію у програму Cited-by, відкриваючи свої наукові дані всьому дослідницькому співтовариству.

                                                  Шлях до OUCI. Поєтапні діїї  ​​​​​​​

                                                                            Шлях до OUCI. Поетапні діїї 

Ідео​​​​​​​логія нового індексу

Мета сворення OUCI полягає в тому, щоб зробити його відкритим та виключно інформаційним, аби будь-хто з українського вченого товариства міг вільно ним користуватись. Але виникають сумніви щодо якості цієї інформації, якщо індекс не передбачає суворих критеріїв відбору наукової інформації, на відміну від його закордонних  аналогів, визнаних світовим вченим товариством. Так, міжнародна науково-публікаційна практика передбачає досить важкі етапи проходження рецензування, перш ніж стаття вченого отримує індексацію в Web of Science або Scopus. Проте саме це дає підґрунтя для впевненості, що матеріали, які пройшли експертний відбір актуальні та важливі, до яких можна звертатись, рівнятись і використовувати для вдосконалення своїх праць. 

Незважаючи на чудову презентацію системи пошуку «OUCI» та полум'яну промову виступаючих експертів, новина визвала неабиякий резонанс у всієї наукової спільноти, адже за багатообіцяючими гаслами можуть приховуватися значні проблеми для майбутнього української науки.

Нагадуємо, що раніше вийшов матеріал: "Список змін від МОН, які плануються у сфері науки в майбутньому році". 

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також