Щорічно в базі даних Scopus та Web of Science публікуються до 2 млн наукових робіт з усього світу. Всі дослідження несуть важливу інформацію для вченого товариства і заслуговують на особливу увагу, бо проходять ретельне рецензування. Важко виокремити, які з них користуються найбільшим попитом в тій чи іншій дисципліні, тому в таких випадках використовують показники цитування, завдяки яким можна дізнатися, яка кількість посилань на наукові роботи є у певного автора або журналу. Це є основною оцінкою їхньої діяльності та впливає на певні наукові фактори: авторитет дослідника або видання, отримання звання та грантів тощо.

Кожна галузь науки генерує свою кількість дослідницьких публікацій. Наразі все менше використовують простий підрахунок цитування. Замість цього прийшло порівняння за часовим фактором для різних сфер науки. 

Розглянемо ті сфери, які є лідерами в науковому просторі та мають найбільшу кількість цитування:​​​​​​​

  • У 2014 році журнал "Nature" провів аналіз 100 найбільш цитованих наукових робіт за всіма дисциплінами за весь час існування бази даних Web of Science. Статистичні дані показали, що вчену спільноту більшою мірою хвилюють природничі науки. Найбільш цитовані статті, у яких підрахували до 100 000 цитувань, були з біології. Також вчені активно проводять дослідження в галузі клінічної медицини, біохімії, генетиці. Однією з причин підвищеного інтересу та цитування публікацій серед природничих наук є те, що вчені-біологи частіше посилаються на своїх колег, ніж, наприклад, вчені у сфері фізики.
  • У 2016 та в 2018 роках в Україні відбулась подія «Web of Science Awards Ukraine», під час якої були нагороджені українські дослідники за їхній внесок у розвиток сучасної науки. У 2016 році більше нагород отримали вчені, які проводили експерименти в біології, в 2018 – в медицині. На той час хімія, фізика, астрономія, математика займали трохи нижчі місця, але також були активними джерелами для дослідження. У минулому році під час "Web of Science Award 2019" так само були відзначені медичні науки, але поряд з ними на вищих сходинках вже стояли й фізико-математичні науки, хімічні, технічні тощо.
  • На сьогодні Сполучені Штати Америки є лідером по кількості публікацій. На 2018 рік за даними рейтингу "Scimago Journal&Country Rank" американські вчені активніше за все проводять дослідження у сфері медицини. 

Загалом усі рейтингові місця за кількостю цитування дістаються вченим з США, Німеччини, Великої Британії, Китаю, Японії. 

                                                                   

Як бачимо, актуальними на сьогодні та затребуваними є дослідження у сфері природничих наук – вчені не втрачають надії знайти способи лікування смертельних хвороб.

А втім, за останній час зростає кількість опублікованих статей у всіх сферах науки. Вчені стали частіше публікувати якісний матеріал у відомих журналах, які входять до наукометричних баз даних. І, не дивлячись на те, що природничі науки так само залишаються лідерами серед кількості опублікованих та процитованих статей, з недавнього часу їх стала наздоганяти сфера програмного забезпечення (ПЗ). Її активізація відбулась у зв’язку зі зростом дослідницької діяльності вчених, тому виникла потреба у створені унікальних ПЗ для аналізу та обробки даних, отриманих під час експериментів. Такі статті публікують не тільки видання з інформатики, а й журнали з фізики, генетики, біології тощо. Наукові матеріали з дисципліни програмного забезпечення входять в десятку лідерів найбільш цитованих статей, серед яких є оглядова робота професора Джорджа Шелдріка з Німеччини, яка вже набрала 69203 згадувань.

Парадокс в тому, що навіть наукові дослідження, за які була отримана Нобелівська премія, не займають перших сходинок у світовому цитуванні. Це скоріше за все пов’язано з тим, що вони вже увійшли в історію, відомі і надруковані в підручниках.

Активність цитування часто залежить від якості журналу, який автор обирає для публікації. Необхідно віддавати перевагу академічній англійській мові, тому що роботи рідною мовою можуть створити труднощі в комунікації з англомовним науковим товариством. Також потрібно розуміти, що в статтях, які були опубліковані раніше, є більше можливостей накопичити велику кількість цитування, ніж у виданих нещодавно.

Певні сфери науки можуть довгий час залишатися в лідерах, але водночас з цим будуть з'являтися й інші відкриття, які створюватимуть нові тенденції та напрямки в науці. Тому важливо стежити за змінами та бути обізнаними в  науково-публікаційних подіях.

Автор статті - Тетяна Журкович

img

Авторка статей журналу «Наука та Метрика». За професійною освітою журналіст і редактор. Свою бездоганну репутацію у сфері наукометрії здобула, співпрацюючи з міжнародними науковими організаціями. Наразі набутий досвід та знання використовує для створення інформаційних матеріалів для наукових видань.

Читайте також