17 грудня 2021 року Міністром освіти та науки, Сергієм Шкарлетом, було оприлюднено звіт про роботу Міністерства у науковій та освітній діяльності у 2021 році. Аналізуємо, що змінилося у сфері науки у 2021 році.

Підсумки наукової діяльності 2021: звіт Міністра освіти та науки України

Ілюстрація: Міністерство освіти та науки України 

1. Затверджено перший стандарт вищої освіти освітньо-наукового ступеня доктора філософії зі спеціальності 182 «Технології легкої промисловості».

Раніше в Україні впроваджувались такі стандарти лише для бакалаврських та магістерських програм. Раніше, ми розповідали про це тут.

Ухвалення першого стандарту вищої освіти ступеня доктора філософії відповідає нововведенням у сфері присудження наукових ступенів. Зокрема, поступовому запровадженню в українській науковій практиці ступеня доктора філософії (PhD) відповідно до європейських норм.

2. Створено платформу «Наука та бізнес». Розробка цього проєкту вбачається як метод комунікації між науковим та бізнес-середовищем.

Основна умова діяльності платформи є взаємовигідні відносини між дослідницькою спільнотою та підприємцями. На базі вебресурсу бізнес-структури можуть знаходити необхідні для їхнього розвитку наукові розробки, а дослідники – комерціалізувати власні ідеї. На платформі розміщено перший кейс такої взаємовигідної співпраці з енергетичною компанією «ДТЕК».

3. Підписано Угоду про участь України у Рамковій програмі з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» та Програмі з досліджень та навчання Європейського співтовариства з атомної енергії «Євратом».

Раніше Україна долучалася до таких програм у ролі асоційованого члена. 12 жовтня 2021 року була підписана офіційна Угода про участь України у рамках таких досліджень. «Горизонт Європа» дозволяє науковцям комерціалізувати власні наукові проєкти, здобувати підтримку та фінансування.

Існує 6 інструментів фінансування досліджень:

  • EIC Pathfinder – підтримка наукових досліджень та розробок у сфері передових технологій;
  • EIC Transition – підтримка перспективних досліджень, спрямованих на вдосконалення та розвиток технологій і розробки бізнес-моделі їхньої реалізації;
  • EIC Accelerator – фінансування та інвестиції через EIC Fund для окремих стартапів і малого бізнесу у сфері розробки та впровадження інновацій;
  • Business Acceleration Services – доступ до тренінгів, наставництва та кооперації в межах EIC бізнес-акселератора;
  • European Innovation Ecosystems – підтримка колаборації представників інноваційної екосистеми по всій Європі;
  • EIC Prizes – нагорода для провідних інноваторів.

4. Започатковано міжнародний конкурс наукових, науково-технічних розробок та інноваційних проєктів «МІСТ ПАТОНА. PATON BRIDGE».

14 жовтня 2021 року було видано Указ Президента України «Про міжнародний конкурс наукових, науково-технічних розробок та інноваційних проєктів «МІСТ ПАТОНА. PATON BRIDGE».

Наразі здійснюється підготовка конкурсу організаційним комітетом. Метою впровадження «МІСТ ПАТОНА. PATON BRIDGE» визначено:

  • створення сприятливих умов для залучення молоді до наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, поглиблення інтеграції України до всесвітньої наукової та інноваційно-підприємницької спільноти;
  • посилення міжнародного співробітництва в цій сфері, позиціювання України як держави з потужним інтелектуальним та підприємницьким потенціалом;
  • підвищення інвестиційної привабливості. Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Присудження наукових звань: основні вимоги та законодавчі нововведення».

Презентаційний варіант звіту тут. 

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Присудження наукових звань: основні вимоги та законодавчі нововведення»
img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також