2019 рік у світовому масштабі приніс значні результати в різних галузях науки. Хоча ніхто з вчених не відкрив нову «теорію відносності», але це може означати, що 2020 буде часом змін, а фраза «все, що можна було винайти, вже винайдено» постійно спростовуватиметься нашими спільними зусиллями. Адже думка наукового прогресу лише набирає обертів, заручаючись підтримкою сучасних технологій, швидких процесів мислення, глобалізацією ідей, дій та нововведень.

Портрет вченого 2020 - журнал "Наука та метрика"

Концентруючи погляд на Україні і аналізуючи минулий рік, можна сказати, що вітчизняна наука може стрімко розвиватися, однак для цього їй потрібно дати трохи більше часу. Завдячуючи підтримці, яку формує і розвиває МОН, якісна робота дослідника починає частіше заохочуватись, що, в свою чергу, запускає процес покращення рівня наукових розробок в країні. Це полягає у низці дій Міністерства, які я хотів би розглянути далі.

 

Міністерство у своїй політиці поступово переходить від виділення коштів «усім по троху» до допомоги найкращим

В умовах нових реформ, що з'являються у сфері науки, вченим вкрай необхідно відслідковувати та аналізувати стратегію і політику, яку формує Уряд і, виходячи з цього, планувати свою професійну діяльність.

У цьому році сфера наукометрії та науки зазнала досить маштабного реформування, особливо в галузі наукового фінансування і продовжує курс змін. Міністерство у своїй політиці поступово переходить від виділення коштів «усім по троху» до допомоги найкращим. Отже, на сьогоднішній день формується очевидна головна тенденція – науковцю дійсно потрібно покращити свої дослідження, щоб вийти на новий рівень:

  • обирати актуальні теми для своєї наукової роботи;
  • слідкувати за технічним оформленням статті;
  • намагатись підвищувати якість практичної частини наукової роботи, детально розписувати весь процес дослідження;
  • дотримуватись високої унікальності, експертного перекладу статей та ін.

 

Вчений 2020 - це новатор та реформатор, який слідкує за тенденціями, миттєво реагуючи на їхню швидкоплинність та є серфером на хвилях актуальних подій у своїй сфері

Для побудови та зміцнення професійної дослідницької позиції сучасному вченому необхідно на повну застосовувати на практиці важливі нововведення у своїй сфері:

  • Активно використовувати відкритий доступ до Scopus, Web of Science, матеріалів видавництва Springer Nature тощо, які містять наукову літературу світового масштабу. Це допоможе вільно стежити за працями інших вчених, налагоджувати комунікації, аналізувати тенденції, рейтинги, стратегічно мислити та планувати свою наукову роботу.
  • Розширювати свої професійні можливості за допомогою звернення до Центрів колективного використання наукового обладнання, які створені Міністерством освіти та науки та отримувати доступ до сучасної дослідницької інфраструктури, покращуючи якість своїх практичних напрацювань.
  • Слідкувати за систематичним підвищенням фінансування наукових сфер та установ, яке дозволить науковим роботам високого рівня гарантовано отримувати матеріальну підтримку зі сторони держави.
  • Брати участь у конкурсах на гранти та розвивати міжнародне співробітництво, слідкуючи за новими та унікальними проєктами тощо.

На мою думку, вчений 2020 – це той, хто дивиться лише вперед, прагне до розвитку та самореалізації, знаходиться в постійних сумнівах, шукаючи підтвердження результатів своїх досліджень. Це новатор та реформатор, який слідкує за тенденціями, миттєво реагуючи на їхню швидкоплинність та є серфером на хвилях актуальних подій у своїй сфері. Лише у такого дослідника є можливість робити унікальні відкриття, досягати висот та отримувати міжнародне визнання.

І нехай телескопи проектів Event Horizon Telescope (EHT), які допомогли в 2019 році зробити неймовірне відкриття за всю історію науки – розгледіти обриси чорної діри, допоможуть нам побачити новітні та унікальні ідеї. А кожен дослідник повірить у свої сили і буде певний, що неможливе можливе, як вчені, які повірили та доказали, що двигун EmDrive, робота якого суперечить законам фізики, запрацює. 

Обриси чорної діри - журнал "Наука та метрика"

На фото: обриси чорної діри, розгледені в 2019 році за допомогою телескопів проектів Event Horizon Telescope 

Вчені нового десятиріччя використовують можливості, підтримують та формують зміни, а ще надихають, і завдяки дослідженням розмірів Всесвіту підказують, що подорожуючи з будь-якої точки в одному напрямку довгий час, ми все одно повернемося на самий початок, щоб знову і знову нагадувати собі, чому ми займаємося наукою, і чого вона настільки важлива та цінна для всього світу.

Автор статті - Андрій Цурган

Нагадаємо, нещодавно вийшов третій випуск журналу "Наука та метрика".

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також