Нещодавно ми писали про причини видалення статті з наукометричної бази даних Scopus, сьогодні ми поговоримо більш детально про ретракцію або, іншими словами, відкликання статті.

Ретракція наукової статті: ціль, причини, механізм відкликання?

Відкликання – це той механізм виправлення та перестороги авторів, щодо того, що в роботі є помилки та недоліки. Ним користуються журнали зі всього світу для того, щоб зберегти цілісність свого контенту та відповідати високим стандартам публікаційної етики.

Ціль ретракції полягає у виправлені опублікованої інформації, яка не несе користь науковому товариству, а не для того, щоб покарати вченого.  

Причини відкликання статті

 • Наявність плагіату у статті.
 • Дублювання статті в декількох виданнях.
 • Фальсифікації або фабрикації у статті.
 • Серйозні помилки у роботі.
 • Некоректний авторський склад.
 • Повторна публікація статті без згоди автора.
 • Стаття опублікована, але етап рецензування не пройшла.

Що потрібно зробити для відкликання матеріалу?

 1. Звернутися до редакції з офіційною заявою та пояснити причини таких дій. Якщо журнал не відповідає на запит, необхідно підключити Комітет з етики наукових публікацій. Якщо редакція згодна на ретракцію, далі вона самостійно вирішує це питання.
 2. Редакція провела експертизу та прийняла рішення про відкликання. Про це рішення необхідно проінформувати авторський колектив.
 3. Якщо авторський склад ігнорує запит від редакції, необхідно звернутися до Комітету з етики наукових публікацій.

Після прийняття рішення про ретракцію, стаття та її опис залишаються на сайті видання. На електронній версії наносять підпис «Відкликана/ Retracted» та ставлять дату ретракції. Також про це позначають у змісті випуску. Просте видалення електронної версії статті з архіву журналу вважається некоректними діями.

Додаткові дії

 • У статті присутня невелика кількість плагіату

Редактори можуть запропонувати внести правки з правильними посиланнями на джерела, а не повністю відкликати статтю. Важливо зробити все можливе, щоб матеріал став цілісним та корисним для наукового товариства.  

 • У разі дублювання статті

Тут може виникнути дві ситуації:

 1. Матеріали відкликаються одночасно двома виданнями.
 2. Знаходиться компроміс щодо однієї статті (як правило тієї, що була опублікована раніше).
 • Відсутні докази достовірності публікації

Редакція публікує сумніви щодо тексту, але не відкликає статтю. Якщо після детальної експертизи, сумніви підтверджуються, тоді статтю відкликають.

Публікаційна етика – це фундамент, на якому ґрунтується довіра до наукових відкриттів. Ми всі хочемо жити в цілісному світі. Тому надважливо, щоб результати досліджень були правдивими, а вчена спільнота – відповідальною.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Яка користь для вчених від доступу до ScienceDirect?»

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також