На сьогодні вчені зі всього світу все активніше використовують систему ORCID. Що це таке, та яка від неї користь, читайте далі в матеріалі.

ORCID – це реєстр ідентифікаторів для науковців, а також інформаційна ініціатива, яка була створена з метою об’єднання дослідницьких ідей та вчених. Бачення роботи компанії ORCID полягає в тому, щоб усі, хто є частиною науково-публікаційного процесу були ідентифіковані, пов’язані зі своїми дослідженнями, не дивлячись на дисципліни, час та кордони. ORCID є частиною глобальної цифрової інфраструктури, яка допомагає науковцям обмінюватися необхідною інформацією.

Команда компанії працює над тим, щоб забезпечувати надійні зв’язки між вченими та їхніми науковими внесками. Цей ідентифікаційний номер допомагає науковцям використовувати його під час участі у дослідницько-інноваційній діяльності, подання заявки на грантове фінансування тощо. Компанія працює з організаціями зі всього світу: видавництвами, Університетами, науковими установами, фінансуючими організаціями.

Трохи історії

ORCID (Open Researcher and Contributor ID) був створений на програмному забезпечені, яке було адаптовано до того, що Web of Science використовувала для своєї системи Researcher ID. З 2012 року організація почала активно працювати та видавати ідентифікатори користувачам.

Їхня мета

Головною метою є розширення можливостей науковців, просування досліджень та покращення їхніх результатів. Стратегічний план компанії полягає в тому, щоб розташувати дослідника в центрі того, що робить ORCID, розвиваючи перспективні відносини між один одним та забезпечуючи широку наукову точку зору. Вони прагнуть бути важливою складовою дослідницької інфраструктури.

ORCID – це місце, де зосереджується основна інформація про вченого, його сферу діяльності, інтересів, публікаційну активність. Корисним для дослідника буде можливість імпортувати та експортувати наукометричну інформацію з інших профілів (Researcher ID, Google Scholar).

Доступ

Доступ до ORCID є безкоштовним, потрібно лише зареєструватися. Після цього можна активно обмінюватися інформацією, пов’язувати свій запис з різними системами, шукати інших дослідників.

У номері ORCID не закладається ніякої особистої інформації про вченого, і вона, ні в якому разі, не може бути загальнодоступною.

Ідентифікатор призначений для довготривалого використання, тому у свій профіль можна вносити нову інформацію, корегувати існуючу.

Доступ до ORCID

Яку інформацію вміщає ORCID?

  • Ім’я.
  • Прізвище.
  • Електронна адреса.
  • Назва організації, де працює вчений.
  • Інформація про дослідницьку діяльність.

Як виглядає ORCID?

Він має вигляд URL (єдиний показник ресурсу), тому відображається як адреса, у якій є 16 цифр. Букви прізвища та імені замінюють на цифри. Може мати не тільки цифри від 0 до 9, а також велику літеру Х, що буде позначати число 10.  

В чому плюси?

  • Швидка і зрозуміла реєстрація.
  • ORCID допомагає вирішити проблему однакових імен та прізвищ авторів, неправильного написання цих даних або їхнього перекладу, що прибирає проблеми розпізнавання внеску певного науковця. Усі публікації автора залишаються правильно і точно закріплені за ним.
  • Надає можливість поєднувати ідентифікатори вченого (Scopus – Author ID, Web of Science – Researcher ID) тощо.
  • Забезпечує коректне цитування та можливість подачі робіт в якісні міжнародні видання.
  • Вчений може брати участь у міжнародних рейтингах та подавати заявки на грантове фінансування.

ORCID не залежить від дисциплін, держав, але тісно співпрацює з системами ідентифікації. Учасниками та партнерами є компанії Clarivate Analytics та видавництва Elsevier, CrossRef, Oxford University Press тощо. ORCID налічує мільйони ідентифікаторів, серед яких світові наукові установи, ЗВО, бібліотеки тощо. 

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал про напрямки роботи Національного фонду досліджень України.

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також