"У економічній науці є цікава задача - показувати людям, як мало на ділі знають вони про те, що, як їм здається, вони вміють створювати". (Думка нобелівського лауреата з економіки Фрідріха фон Хайєка)

Розвиток досліджень в економічній сфері докорінно впливає на економічний прогрес будь-якої країни. Систематичне вивчення змін вченими-економістами поглиблює знання про джерела економічного росту, дозволяє вносити вклад у національний розвиток та сприяє усвідомленню значення і ролі економічних наук сьогодення.

Українські публікації у сфері економічних наук. Реалії сьогодення

Кожна країна зацікавлена в економічному зростанні, але, у порівнянні з усіма сферами, галузь економіки сьогодні не є пріоритетним напрямом досліджень. Готуючи матеріал, ми звернулися до платформи "Scimago Journal&Country Rank", яка дає певне уявлення про кількість журналів, публікацій у цій сфері, показуючи запит на дослідження з економіки. Наразі популярністю користуються інші науки: медицина, інжиніринг, соціальні науки, фізика та астрономія, комп’ютерні науки, матеріалознавство тощо.

Нормативна складова

Згідно Закону України "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки", пріоритетні напрями розвитку науки і техніки в Україні до 2020-го року є

 • фундаментальні наукові дослідження з найбільш важливих проблем розвитку науково-технічного, соціально-економічного, суспільно-політичного, людського потенціалу для забезпечення конкурентоспроможності України у світі та сталого розвитку суспільства і держави.
 • Інформаційні та комунікаційні технології.
 • Енергетика та енергоефективність.
 • Раціональне природокористування.
 • Науки про життя, нові технології профілактики та лікування найпоширеніших захворювань.
 • Нові речовини і матеріали.

Хоча сфера економіки входить до пріоритетних напрямів, проте, згідно з показниками Scimago Journal&Country Rank, галузь економіки не посідає навіть 10 місце за кількістю наукових публікацій. Як виглядає таблиця напрямків, що мають найбільше наукових досліджень і публікацій в Україні?

2019

2020

 

Кількість публікацій з економічних наук (світ - Україна)

USA

На 2020 рік журналів з економіки, що індексуються Scopus - 256, наукових публікацій - 13308

China

На 2020 рік журналів з економіки, що індексуються Scopus - 2, наукових публікацій - 7770

Great Bratain

На 2020 рік журналів з економіки, що індексуються Scopus - 373, наукових публікацій - 5799

Ukraine

На 2020 рік у Scopus індексуються 5 українських журналів, які публікують статті з таких спеціальностей:

 • Бізнес, менеджмент та бухгалтерський облік.
 • Управління технологіями та інноваціями.
 • Маркетинг.
 • Бухгалтерія.
 • Бізнес і міжнародний менеджмент.
 • Стратегія і менеджмент.
 • Економіка, економетрика та фінанси тощо.

Наукових статей наразі 811. Сподіваємось, що у найближчий час кількість журналів збільшиться, і у наших вчених з’явиться ще більше можливостей публікувати в них свої роботи.

До речі, якщо Ви активно досліджуєте у сфері економіки, запрошуємо Вас приєднатися до авторського складу журналу «Науковий вісник Мукачівського державного університету. Серія «Економіка»». Це міжнародний науковий рецензований журнал з відкритим доступом. Він публікує статті з економічних наук. Видання входить до категорії «Б» Переліку наукових фахових видань України та наукометричні бази: Index Copernicus, Google Scholar, CiteFactor тощо. Періодичність: 4 рази на рік

Наразі журнал проводить конкурс з грошовою винагородою. Дізнатися деталі можна на сайті Вісника за посиланням.

Приклад для натхнення

Поки що, на жаль, ніхто з українських вчених не став переможцем Нобелівської премії, але один приклад надихає. Саме в Україні один з лауреатів Нобелівської премії з економіки здобув свою базову освіту, яка стала фундаментом для його подальших відкриттів у сфері економіки. Ним був Саймон Кузнець, який народився у Білорусі, а згодом переїхав до Харкова. Він став американським економістом, статистом, демографом, лауреатом премії з економіки пам'яті Альфреда Нобеля 1971 року «за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке привело до нового, глибшого розуміння економічної і соціальної структури і процесу розвитку в цілому».

Це наштовхує на думки, що в Україні є сильна школа, талановиті та розумні люди, які можуть підготувати наступне покоління професіоналів, дослідників у цій галузі. А вони своєю працею допоможуть нашій країні рухатися вперед до прогресу та розквіту в економічній сфері.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "Новини зі сфери наукометрії! Головні події травня". 

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також