Ми розпочинаємо цикл статей про відкритий доступ у науковому просторі. Ідея Open Access є актуальною на сьогодні і хвилює дослідників зі всього світу. Адже це унікальна можливість використовувати важливу та цінну інформацію, якій можна довіряти та активно використовувати у своїх дослідженнях.  

В чому полягає ідея відкритого доступу до науки?

Головна ідея «Open Access» полягає в безоплатному доступі до повних текстів наукових робіт. На прикладі бази даних Scopus ми розглянемо кроки, які вона робить назустріч практиці відкритої наукової інформації. Вона реалізувала на своїй платформі можливість швидкого та вільного доступу до світових досліджень. Вчені можуть вивчати рецензовані роботи з більше ніж 4000 видань, створюючи потужну систему у вченій комунікації.

Однією з причин виникнення відкритого доступу є активні публікації видань в Інтернеті. Науковці стали більше шукати інформацію, що спричинило рух за відкритий доступ до наукових досліджень.

Ціллю компанії «Elsevier» є створення якісної та доступної науки для дослідницького простору. Команда розробляє інструменти, які направлені на забезпечення актуальної інформації, яку можна використовувати у своїх результатах.

Розробники платформи створили індикатор "OA", який допомагає легко виявляти журнали у «Browse Sources», що знаходяться у відкритому доступі. Він має вигляд алфавітного списку усіх видань, спеціалізованих журналів і матеріалів конференцій.   

База даних оновлює список OA журналів три-чотири рази на рік. Усі наукові роботи проходять рецензування, що передбачає дотримання суворих вимог, бо лише тільки після цього публікації стають доступні для користувачів платформи. Існують різні моделі сплати за публікації статей в журналах відкритого доступу:

  • Сплачує автор.
  • Фінансує організація.
  • Оплата закладається в грант.

Політика «Open Access» підтримується багатьма науковцями, дослідницькими організаціями, меценатами. Але кількість таких публікацій все рівно залишається невеликою. Частіше за все у відкритому вигляді можна побачити дослідження з медицини, науки про життя, рідше - з соціальних наук та економіки.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "Що дає доступ до Scopus?"

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також