Чи не кожен дослідник хоч раз був у ситуації, коли редакційна колегія присилала відмову для публікації статті. Що можна зробити в такому випадку? Найперше, продумати всі можливі алгоритми наступних кроків, звернути увагу на причини відмови та вирішити чи доцільним буде надсилати апеляцію до редакції.

Апеляція в редакційну колегію наукового журналу

Що необхідно знати про відмову редакції?

Найперше, потрібно пам’ятати, що відмова у публікації – це не вирок для дослідника, тому не варто сприймати це на власний рахунок. Інколи редакційна колегія вказує на необхідні доопрацювання та пропонує науковцю надіслати оновлений варіант роботи. В інших випадках, в дослідника є право сформувати апеляцію.

Чи ефективною є апеляція?

Апеляція не є дуже ефективним механізмом взаємодії з редакцією, однак інколи допомагає вченим все ж таки опублікувати роботу в омріяному виданні. Найперше, варто пам’ятати, що будь-яка комунікація повинна бути аргументованою, опиратись на факти, а не на емоції.

Springer рекомендує звернути увагу на такі моменти при поданні апеляції:

  • Апеляція буде успішною лиш у тому випадку, якщо автор надасть нові докази або інформацію, що буде відповідати на зауваження редакторів та рецензентів.
  • Термін розгляду апеляцій дуже тривалий, адже такі повідомлення є менш пріоритетними у порівнянні, наприклад, з новими заявками.
  • Апеляція не може бути повторенням уже відомої раніше інформації.
  • Якщо редактори або рецензенти вказали на моменти, що потребують доопрацювання і у дослідника є змога їх внести, необхідно вказати про це в тексті апеляції.
  • Для оптимізації інформації можна використовувати марковані списки чи покрокові відповіді.
  • Якщо дослідник переконаний у тому, що редактор або рецензент допустив технічну помилку або необ’єктивно оцінив роботу, необхідно надати усі можливі докази, що свідчать про це.
  • Ні в якому випадку не варто переходити на особистості, адже редактори та рецензенти перевіряють роботу згідно з критеріями видання. Відхилення однієї роботи не означає, що з автором не будуть співпрацювати в майбутньому.
  • Зверніть увагу, подати апеляцію можливо лише один раз.
  • Існують випадки, коли автори подають статтю в інший журнал, не дочекавшись рішення (переважно через тривалі терміни розгляду або впевненість, що роботу відхилять). В такому разі необхідно подати повідомлення про відкликання матеріалу до редакції, дочекатись відповіді й лише після цього подавати статтю до іншого видання.

Чи шкодить подання апеляції репутації вченого?

Все залежить від підходу до оформлення апеляції. Якщо автор оперує фактами, доказами та аргументами, така наукова дискусія не нашкодить його авторитету. У випадку відвертого непрофесіоналізму, наприклад, особистих образ рецензентів чи редакційної колегії, надмірної емоційної забарвленості, науковець може зазнати репутаційних втрат.

Коли варто подавати статтю в інше видання?

У випадку якщо апеляція була відхилена, автор може планувати підготовку роботи до подання в інший журнал. Для цього необхідно звернути увагу на всі дискусійні моменти, що перешкоджали прийняттю статті, переглянути матеріал, внести необхідні корективи.

Апеляцію слід розглядати як один з інструментів комунікації з редакційною колегією та рецензентами. При її поданні слід детально вивчити усі зауваження, продумати відповіді та підкріпити їх фактами й доказами. Лише в такому випадку апеляцію буде схвалено, а наукову статтю – прийнято до публікації.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Інформаційний дайджест найактуальніших новин науки та наукометрії: червень №1»

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також