Видавничий дім Elsevier на своїй сторінці у фейсбуці оприлюднив інформацію щодо публікацій про дослідження в темі COVID-19, які надходять до редакції. Такі роботи публікують з максимальною швидкістю. За 4 дні стаття отримує дозвіл, виходить онлайн, викликає резонанс та велику кількість репостів. Це зрозуміло, що у справі з коронавірусом швидкість таких публікації зашкалює, і процес рецензування може проходити за 1 день. Але, якщо взяти «спокійні часи», тоді експертний розгляд займає набагато більший період. Тож які є варіанти, що допоможуть опублікувати дослідження швидше?

Від чого залежить швидкість наукової публікації?

Elsevier підготував декілька рекомендацій щодо підготовки наукових статей, які мають усі шанси бути якісно розглянуті та отримати швидкий дозвіл на публікацію.

Актуальність

Головною причиною швидкого рецензування та прийняття до публікації є саме новітність та необхідність наукового відкриття. Публікація має бути важливою частиною науково-дослідного процесу, бо вчена робота – це новітня розробка, оригінальні результати і методи.

Публікація потрібна

  • для уточнення або іншої інтерпретації вже опублікованих робіт;
  • огляду у галузі досліджень або підбиття певних висновків;
  • для розширення, але не повтору ідей, знань, напрацювань. 

Не потрібно публікуватися, якщо

  • матеріал більш нагадує звіт, який не несе наукового інтересу;
  • текст роботи застарілий;
  • стаття дублює попередні матеріали;
  • має помилкове чи непридатне заключення.

Сильна стаття

Вона зрозуміла, корисна та несе цікаве послання. Має логічну структуру, і рецензенти зможуть легко зрозуміти, що в ній написано, і який зміст закладено.

Структура роботи

Важливу роль відіграє назва статті. Зробіть її короткою, інформативною, щоб вона точно відображала роботу. Виключте жаргонізми та абревіатуру. Орієнтуйтесь на широку аудиторію та оговоріть назву зі співавтором(ами). Окрім неї важливо грамотно написати анотацію та підібрати ключові слова. Вони мають бути простими для кращої індексації та пошуку, а також інформативними, ефективними та привертати увагу. Чітко слідкуйте за дотриманням структури IMRAD (Introduction, Methods, Results, Discussion (Conclusions) у статті.

Критичне мислення

Об’єктивно оцініть наукову роботу. Чи достатньо матеріалів для цієї статті, чи текст може почекати заради пошуку більшої кількості необхідних фактів? Зверніться до наукового керівника, колеги, щоб той дав пораду щодо роботи. Інколи зі сторони видніше, чого бракує, а де вже щось, можливо, є лишнім.

Правильно підібраний журнал

Вивчіть варіанти, їхню тематику, цільову аудиторію. Зрозумійте, який тип статей вони приймають (статті, огляд, рецензії), який їхній рейтинг, скільки науковців читають. Обрали? Тоді переглянте, які є актуальні теми у журналі? Передивіться останні статті номеру та ознайомтесь з керівництвом для автора.

Мова статті

Стаття, яка претендує на публікацію в міжнародний журнал, має бути перекладена академічною англійською мовою, щоб експерти змогли чітко зрозуміти про що йдеться у роботі. Інакше шанси на прийняття роботи до публікації значно зменшуються. Рецензент не має витрачати свій час, щоб розібрати чи додумувати, що хотів сказати автор.

У гіді для авторів на сайті журналів має бути інформація з приводу мови наукової роботи, а також щодо розташування тексту, посилань, малюнків, таблиць тощо. 

Перевірка матеріалу

Максимально ретельно перечитайте написаний текст, перед тим як подавати його на рецензування. Можете попросити колег або керівника передивитися роботу та дати свої коментарі.

І наостанок, хочеться додати, що актуальні дослідження завжди підтримуються Урядом, Національними фондами, грантами тощо. Важливо орієнтуватися у ситуації та бути відкритим до роботи у різних обставинах, завжди тримаючи у голові основні правила успішної наукової роботи.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал про початок роботи Національного фонду досліджень Украни.

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також