Ідея «Open Access» полягає в тому, щоб відкрити доступ до наукових робіт завдяки Інтернету. Вчений може вільно читати, завантажувати та активно використовувати матеріали для своєї діяльності. Сьогодні ми поговоримо про найпоширеніші моделі наукових журналів відкритого доступу.

Традиційна система

Гібридний доступ

Журнали закритого доступу фінансуються користувачами або закладами. Бібліотеки передплачують доступ до наукових журналів, і тільки люди, пов’язані з цією установою, зможуть користуватися цими можливостями безкоштовно.

Гібридні журнали передбачають доступ до деяких статей, відкладений доступ, можливість вибору відкритого доступу. Видавець, що використовує цю модель, фінансується за рахунок передплати, надаючи відкритий доступ лише до тих робіт, за які автор, спонсор досліджень сплачують.

Види «Open Access»  

Gold «золотий доступ»

 Автор публікує статтю в Інтернет-журналі з відкритим доступом. Більшість таких статей публікуються у гібридних  виданнях, які надають доступ до деяких робіт та розповсюджуються завдяки підписці. Видавець надає  безкоштовний доступ до наукового контенту в Інтернеті. Як правило публікацію оплачує автор, установа, а не читач.

 Переваги

  • Робить статтю доступною з моменту публікації
  • Рецензування
  • Широкі права на ознайомлення зі статтею, можливість її завантаження
  • Зберігання в цифрових архівах
  • Рівень видимості позитивно впливає на рівень цитування

Hybrid Gold

Вчений публікується у традиційних журналах, які можуть пропонувати золотий відкритий доступ, сплачуючи лише публікаційний збір. Доступ надається всім читачам одразу, як тільки стаття з’являється в Інтернеті. 

Green «зелений доступ»

 Автор публікує статтю у виданні, а потім самостійно депонує копію у безоплатному тематичному або   інституційному сховищі чи сайті науково-дослідної установи, що фінансувала роботу. Процес депонування   характеризується зберіганням чого-небудь (цінності, документи, статті). Багато зарубіжних бібліотек мають такі   сховища. Green OA є безоплатним для автора, але певні видавці можуть стягувати плату за деякі послуги   (ліцензію, друковану версію тощо).

Bronze «бронзовий» доступ

 

 Статті доступні на сайтах видання одразу після публікації або ембарго, але вони не мають ліцензії на повторне   користування. 

 Довідка: важливо, щоб кожна стаття з відкритим доступом супроводжувалась ліцензією. Її відсутність передбачає   вільне прочитання роботи, але її не можна використовувати повторно у презентаціях, у текстах курсових тощо.

 Багато дослідників не вважають бронзовий доступ відкритим, адже видавець може припинити доступ у будь-який   час. І саме ліцензія передбачає те, що стаття буде точно знаходитися у відкритому доступі. 

Алмазний (платиновий) доступ

  Автор і видавець нічого не сплачують. Ця модель підходить університетами, які беруть на себе витрати на       публікацію в межах існуючого бюджету та місії ЗВО.

 

Статті, опубліковані в статусі «Open Access», є відкритими для кожного, хто користується Інтернетом. Їх можна вільно використовувати з обов’язковим посиланням на автора. Кожні статті, які публікуються у відкритому доступі, проходять всі редакційні етапи та обов’язкове рецензування. 

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "Безкоштовний доступ до Scopus та Web of Science. Як українські вчені скористались можливістю?"

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також