Поза сумнівом, аудиторію читачів та поціновувачів наукових видань можна охарактеризувати як людей ерудованих, мотивованих на здобуття знань. Вони спрямовані на розкриття питань, які інколи можуть бути досить прагматичними.

Хто такий редактор наукового журналу? Які його функції? Як редактор стає справжнім професіоналом, здатними максимально об’єктивно оцінювати рукописи, що надходять на розгляд і давати рекомендації щодо їх поліпшення?

Зізнаюсь, мене і самого цікавить ця тема, тому з радістю поділюсь своїм досвідом, спостереженнями та дослідженнями у ній.

Як увійти до складу редакційної колегії журналу?

Хто такий редактор наукового журналу?

Редактор часто сам є науковцем і спеціалістом з тієї дисципліни, яка є профільною для видання. Саме від нього залежить зміст кожного випуску, а відповідно й напрямок розвитку та статус журналу.

Те, яким ми бачимо черговий номер – результат організаційної роботи колективу редакторів, які мають широке коло обов’язків. Основним, на мій погляд, є підбір із великої кількості рукописів, які надходять у редакцію від дослідників з усього світу, найкращих, найбільш актуальних, новаторських, корисних.

У довготривалій перспективі якість публікацій формує репутацію видання, що є ще однієї важливою функцією редактора. Від вибору редакційної колегії праць для публікації залежить тематичне спрямування і, очевидно, воно не має відходити від тематики журналу. Більш того, редактор – це і свого роду дипломат, адже велику роль в публікаційній справі відіграє людський фактор, і значний відсоток рукописів відхиляється, на превеликий жаль авторів. Звістку про відмову треба вміти донести в максимально ввічливій та поміркованій манері, щоб в жодному разі не образити та вмотивувати автора проводити подальші дослідження, писати нові, якісніші статті.

Як стають редакторами?

Зі свого досвіду знаю щонайменше три способи, як стати частиною редакційної колегії наукового журналу. Проте, яким би не був Ваш шлях до цієї мети, Ви маєте відповідати певним критеріям

  • бути спеціалістом у сфері, яка є профільною для цього наукового журналу;
  • мати опубліковані статті або монографії з цієї галузі знань;
  • бажано мати досвід рецензента (peer-reviewer) наукових праць для міжнародного журналу інших вчених;
  • бажано, а в деяких журналах необхідно, мати ступінь доктора філософії (PhD).

Розглянемо детально 3 способи, як стати редактором

1.Припустімо, що Ви відповідаєте всім зазначеним стандартам і маєте бажання обрати роль редактора. Найбільш поширеним способом є просто зв’язатися з редакцією видання та запропонувати свою кандидатуру.

2.Більш стандартним, на мій погляд, є запрошення від видавця. У такому випадку, це запрошення означає, що Ваш досвід дослідника, автора та рецензента був помічений та оцінений, і видавець вже бачить у Вас потенціал.

3.Але найбільш цікавим, креативним та сміливим, на мою думку, є третій спосіб – запропонувати видавцю (наприклад, Вашого університету) започаткувати новий журнал, пояснивши таку необхідність.

Лишається ще одне відкрите питання.

Хто обирає членів редакційної колегії?

Хто обирає членів редакційної колегії?

Важливо усвідомлювати, що якість журналу – це, не в останню чергу, компетентність членів редакційної колегії. Хоча і не існує норм, що регламентують кількість членів колегії, проте вона в середньому становить від десяти до двадцяти експертів. Обирає їх головний редактор журналу, в деяких випадках колегіально з іншими членами або з представниками видавця. Кожна кандидатура розглядається на предмет наявності всіх зазначених вище досягнень, а також вивчаються особистісні характеристики особи під час подальшої співбесіди.

Якщо кандидат за своїми професійними та особистими якостями повністю влаштовує головного редактора та членів комісії, то ця особа переходить на етап навчання.

Процеси, що відбуваються на цьому етапі

  • розглядаються посадові інструкції члена редакційної колегії;
  • вивчаються алгоритми вирішення типових і нетипових проблем, пов’язаних із відбором та редагуванням рукописів;
  • проводиться навчання щодо підбору рецензентів та взаємодії з ними;
  • вивчається законодавство та необхідне у роботі редактора програмне забезпечення.

Після всіх етапів навчання здається іспит і у разі його успішної здачі, кандидат офіційно стає членом редакційної колегії.

Шлях  редактора  непростий, потребує багато роботи над собою, але кар’єра редактора наукового журналу є для вченого великим досягненням та честю, не кажучи вже про престижність такої посади.

Автор: Ігор Москальов

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "Три нестандартні джерела для наукового натхнення".

img

Автор журналу «Наука та метрика». За професійною освітою – радіоінженер, інженер-механік, закінчив Державний Університет Телекомунікацій та Національний Авіаційний Університет. Має досвід у написанні наукових статей. Нині Ігор є редактором компанії «Наукові публікації». Його діяльність полягає у структуруванні статей та їх поданні до міжнародних та вітчизняних видань різноманітних тематик.

Читайте також