Наукова співпраця є важливою складовою процесу наукових досліджень, але іноді пошук співавторів для публікацій може бути складним завданням. У цій статті ми розглянемо кілька корисних порад, які допоможуть вченим у цьому, а також розглянемо, які переваги та «підводні камені» публікації в співавторстві.

Як знайти співавторів для наукових публікацій?

Що таке «публікація в співавторстві?»

Співавторство наукової статті — це робота двох і більше дослідників, кожен з яких зробив свій внесок у розробку, написання чи публікацію матеріалу. Відповідальність за зміст статті несе кожен її автор. Їхні імена вказуються у відомостях про роботу. Співавторство є важливою складовою сучасної наукометрії, оскільки воно визнає внесок багатьох дослідників і сприяє обміну знаннями та досвідом.

Для того, щоб вченого включили до авторського колективу, йому необхідно зробити значний інтелектуальний внесок у написання статті. Це може бути: розробка та проведення експериментів, аналіз даних, участь у формуванні рукопису або надання критичного відгуку про результати дослідження.

Порядок авторства у науковій статті часто визначається відносним внеском співавторів. Однак порядок може змінюватися залежно від норм і умовностей конкретної дослідницької галузі чи установи. Важливо обговорити це з усіма співавторами перед початком проєкту, щоб уникнути будь-яких непорозумінь або розбіжностей пізніше.

Хто такий автор-кореспондент?

Автор-кореспондент — це основна контактна особа, що веде комунікацію з редакторами, рецензентами та іншими авторами під час подання та розгляду матеріалу. Такий дослідник несе відповідальність за те, щоб усі співавтори переглянули та схвалили остаточну версію рукопису перед поданням, а також щоб усі необхідні зміни були внесені у відповідь на правки рецензентів.

Також автор-кореспондент повинен відповідати на будь-які запитання або занепокоєння з боку журналу чи рецензентів під час процесу публікації та забезпечувати надання всіх необхідних відомостей. Він слідкує за тим, щоб стаття відповідала стандартам журналу.

Переваги співавторства

 1. Визнання: Співавторство забезпечує визнання дослідників та їхніх наукових доробків, що може допомогти у створенні репутації та кар’єрному просуванні.
 2. Співпраця: Співавторство сприяє співпраці та обміну знаннями між дослідниками з різним досвідом.
 3. Покращена якість: Співавторство може покращити якість наукової статті, розглядаючи різні аспекти питання, що призводить до всебічного аналізу проблеми.
 4. Підвищення продуктивності: Співавторство може підвищити продуктивність, дозволяючи дослідникам розподіляти робоче навантаження між усіма членами колективу та працювати ефективніше, ніж поодинці.
 5. Мережа: Співавторство дозволяє дослідникам спілкуватися з іншими професіоналами у своїй галузі та розширювати професійні зв’язки та можливості.

Недоліки співавторства:

 1. Суперечки всередині колективу: суперечки можуть виникати щодо критеріїв авторства, внеску кожного в роботу, що може спричинити конфлікт та затримати процес публікації.
 2. Нерівний внесок: Співавтори можуть неоднаково робити внесок у дослідження, що може викликати занепокоєння щодо справедливості визнання.
 3. Зменшення контролю: Співавторство може зменшити контроль дослідників над змістом, особливо якщо є кілька авторів з різними думками та ідеями.
 4. Час і зусилля: Співавторство може потребувати значного часу та зусиль для координації та управління, особливо якщо є кілька авторів з різними графіками роботи.
 5. Зменшення впливу: Співавторство може послабити вплив і визнання роботи окремого дослідника, особливо якщо в статті багато співавторів.

Загалом, співавторство може бути цінним і корисним досвідом для дослідників, але важливо розглянути потенційні переваги та недоліки, перш ніж приймати рішення про співпрацю. Чітка комунікація та співробітництво між співавторами мають вирішальне значення для забезпечення належного визнання всіх учасників та збереження якості дослідження.

Після того, як ми розглянули основні переваги та виклики роботи в співавторстві, слід дізнатися, як шукати членів авторського колективу.

Поради щодо пошуку співавторів:

 1. Шукайте дослідників у своїй галузі, які опублікували роботи, схожі на вашу. Ви можете знайти їх через академічні платформи та соціальні мережі, такі як Google Scholar, ResearchGate або LinkedIn.
 2. Відвідуйте наукові конференції у своїй галузі та спілкуйтеся з іншими дослідниками. Ви можете представити результати своєї роботи та поспілкуватися з іншими вченими, що зацікавлені у ній.
 3. Співпраця з колегами у вашій установі чи дослідницькій групі. Ви можете обговорити свої ідеї та знайти потенційних співавторів, які мають релевантний досвід.
 4. Приєднуйтеся до наукових організацій і груп у своїй галузі. Це дозволить вам зустрітися з іншими дослідниками, які мають подібні наукові інтереси та можуть бути зацікавлені у співпраці з вами.
 5. Використовуйте соціальні мережі, такі як Twitter або LinkedIn, щоб спілкуватися з колегами. Ви також можете приєднатися до онлайн-форумів і дискусійних груп, які стосуються вашої галузі досліджень.
 6. Запитуйте рекомендації: попросіть своїх колег чи наставників порекомендувати потенційних співавторів. Вони можуть знати когось, хто буде зацікавлений у співпраці з вами.

Коли ви визначили потенційних співавторів, обов’язково обговоріть деталі проєкту, включаючи критерії авторства, ролі та обов’язки, і переконайтеся, що всі готові згодні на такі умови співпраці. Загалом, публікація в співавторстві вимагає, найперше, правильної організації роботи команди та узгодження всіх необхідних деталей. Однак, в результаті ви отримаєте набагато більше: ефективніше просування публікації, зменшення фінансового навантаження та всебічний огляд дослідницької проблеми. 

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Як перевірити статтю перед подачею в науковий журнал?»

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також