3 квітня 2023 року розробники National H-index Ranking оголосили про запуск регіонального рейтингу для українських наукових організацій та дослідників. Ukrainian National H-index Ranking враховує показники індексу Гірша на основі найбільш популярних наукометричних платформ та баз даних: Scopus, Web of Science, Google Scholar. Впровадження такої унікальної рейтингової системи в Україні радо привітала вітчизняна вчена спільнота (в переважній більшості). Однак, низка науковців виступила з критикою Ukrainian National H-index Ranking. Отож, видання «Наука та метрика» вирішило дослідити переваги та недоліки новоствореного рейтингу та оцінити позиції у ньому вітчизняних вчених та наукових організацій.

Особливості розрахунків рейтингу

До Ukrainian National H-index Ranking увійшло 434 установи з України. 50 з них визнано SCIENTIFIC POTENTIAL LEADERS (лідери наукового потенціалу) – 10% найкращих наукових організацій країни. Ще 100 - HIGH SCIENTIFIC POTENTIAL (організації з високим науковим потенціалом) – 30% найкращих дослідницьких установ. Іншим організаціям надано звання (MEMBERS OF THE RANKING) – учасники рейтингу.

Окрім цього, рейтинг надає інформацію щодо позиції наукових установ на основі їхніх показників індексу Гірша за кожною наукометричною платформою. Результати такого ранжування наведено в окремих «підрейтингах» National H-index Ranking: Ranking of organizations in Scopus, Ranking of organizations in Web of Science, Ranking of organizations in Google Scholar.

Для кожної наукової організації визначено 1000 найкращих дослідників, афілійованих з нею (на основі індивідуальних показників індексу Гірша в Scopus та Google Scholar).

Переваги Ukrainian National H-index Ranking

З урахуванням запровадження нової методики оцінки наукових здобутків, що була запропонована Ukrainian National H-index Ranking, слід розглянути, які переваги та перспективи це відкриває для вченої спільноти України:

 • Можливість виміряти національний контекст української науки.
 • Використання зрозумілого та сталого у наукометричному просторі показника (індекс Гірша).
 • Оперативне відстежування тенденцій у сфері наукових досліджень та публікацій.
 • Використання показників впливових наукометричних баз даних та платформ.
 • Виявлення лідерів наукового потенціалу для започаткування спільних наукових проєктів та ініціатив.
 • Допомога грантодавцям, шляхом надання дієвих інструментів публікаційної аналітики.
 • Cтимулювання науковців до більш ефективної та продуктивної роботи, що в результаті призведе до підвищення наукової продуктивності в Україні.
 • Сприяє популяризації науки в Україні та підвищенню інтересу громадськості до наукових досягнень.

Недоліки Ukrainian National H-index Ranking

Критика Ukrainian National H-index Ranking полягає, перш за все, у недосконалості самої метрики індексу Гірша. Серед негативних аспектів новоствореного рейтингового показника можна відмітити:

 • Надмірна стандартизованість, що полягає в порівнянні показників різних наукометричних платформ та баз даних.
 • Недостатня статистична репрезентативність, що полягає в проблемах заповнення авторських профілів. Ні для кого не секрет, що в профілях авторів у наукометричних базах даних можуть виникати проблеми з афіліацією, дублюванням профілів та ін. Такі помилки не дуже поширені, але в контексті цілої країни можуть спонукати додаткові неточності.  
 • Неврахування тенденції до самоцитування. Надмірне самоцитування – недобросовісна практика, що полягає в штучному підвищенні наукометричних показників. Рейтингові показники Ukrainian National H-index Ranking не враховують її. Тому, може виникати ситуація, коли на вищих позиціях рейтингу опиняються вчені, що вдаються до таких практик «накручування».
 • Відсутність динаміки наукової продуктивності. Рейтинг ранжує наукові організації та вчених на основі уже наявних показників, незалежно від того, чи продовжують вони дослідницьку діяльність.

Як підвищити позиції в Ukrainian National H-index Ranking?

Загалом, ідея створення єдиного джерела для оцінки індексу Гірша має своє практичне застосування та може допомогти дослідникам в реалізації їх наукових цілей. Однак, вірогідність вказаної в Ukrainian National H-index Ranking інформації залежить не лише від укладачів рейтингу, але і від самих вчених. Перш за все необхідно пам’ятати про:

 1. Впорядкованість профілів авторів та організацій. Вчені повинні слідкувати за тим, щоб у їхніх профілях в базах даних вказувалась актуальна та перевірена інформація (транслітерація імені, місце роботи, афіліація, відсутність дублювання профілю). В іншому випадку, вказані в рейтингу відомості будуть неточними чи неповними.
 2. Налаштування сторінок. В деяких випадках сторінки наукових організацій чи науковців можуть бути закритими/недоступними, мати особливі налаштування політики конфіденційності. У такому випадку, алгоритми рейтингу не зможуть їх проскакувати та включити у ранжований список.
 3. Академічну доброчесність. Звісно, не зайвим буде нагадати й те, що уникнення багатьох недоліків Ukrainian National H-index Ranking залежить і від виконання норм академічної доброчесності. Використання неналежних практик (самоцитування, додавання в профіль робіт не свого авторства) може в короткотерміновій перспективі сприяти підвищенню рейтингових показників, але неодмінно буде виявлене науковою спільнотою. Висвітлення таких фактів вплине на позиції науковців. Тому, в цьому аспекті можна виокремити й певний позитивний контекст: створення Ukrainian National H-index Ranking акцентує вчених на колегах, що звертаються до сумнівних публікаційних практик.

Крім цього, укладачі Ukrainian National H-index Ranking передбачають функцію додавання відомостей про профіль автора в ручному режимі. Для цього необхідно заповнити відповідну форму на сайті.

Отже, враховуючи всі переваги та недоліки Ukrainian National H-index Ranking, уже можна стверджувати, що така ініціатива матиме позитивний ефект для наукової спільноти України. Сподіваємось, надалі укладачам вдасться удосконалити методологію розрахунків, мінімізувати недоліки рейтингових показників та забезпечити максимально правдиві відомості. За цієї умови, Ukrainian National H-index Ranking стане єдиним у своєму роді рейтингом для оцінки наукової продуктивності, порівняння здобутків дослідників з різних наукових організацій та забезпечення активнішого та ефективнішого розвитку наукового потенціалу країни. 

Тож, редакція видання «Наука та метрика» вітає наукові організації та вчених України зі здобутками за підсумками Ukrainian National H-index Ranking. Використовувати чи ні показники цього рейтингу – вирішувати вам. А ми, своєю чергою, неодмінно слідкуватимемо за розвитком National H-index Ranking в Україні!

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Публікація-привид: про «фільтраційні заходи» в науково-публікаційному просторі (частина 1)»

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також