На сьогодні майже плече в плече йдуть по науковому шляху дві бази даних: Scopus та Web of Science. У кожної своя історія руху та перспективи розвитку. Але давайте проаналізуємо, що на цей час ми можемо вже сказати про популярність та затребуваність, взлети та падіння цих двох бібліографічних гігантів, починаючи з 2004 року.  

З першого графіку, який надають нам аналітичні інструменти Google Trends, ми бачимо, що база даних Web of Science з 2004 року активно випереджала Scopus за пошуковими запитами. І, можливо, причина в тому, що Scopus лише з’явився на горизонті сфери наукометрії, розганяючись для стрибка.

Подивимося, скільки надалі було пошукових запитів цих баз даних, особливо у перших роках існування Scopus.

Але, починаючи з 2012 року, у базі даних Web of Science щось пішло не так, і показники її пошуку почали падати, а кількість запитів Scopus впевнено рости.

Можливо, саме це падіння динаміки певних процесів у роботі WoS стає причиною того, що згодом Thomson Reuters у 2016 році вирішує припинити бути власником Web of Science та передає WoS новій компанії Clarivate Analytics, яка має підвищити затребуваність платформи. Проте, з 2016 року активного підйому показників у Google Trends цієї бази даних так і не відбулось. Чого не можна сказати про Scopus, яка ціленаправлено і впевнено рухалась вгору і сьогодні є лідером у пошукових запитах. З чим це пов’язано важко сказати. Можливо краща маркетингова стратегія компанії, публікаційна динаміка, трохи менш вимогливі критерії перевірки оформлення наукових журналів, статей тощо. А що Ви думаєте з цього приводу? 

Розглянемо показники пошуку за останні 12 місяців

У принципі, в Scopus і Web od Science динаміка взлетів і падінь дуже схожа, але вони стабільно продовжують перебувати у щорічному тренді. Їх відрізняє лише кількість запитів, що формує лідера.

Web of Science та Scopus в Україні

У 2004 році більш затребуваним був WoS, у 2005 все змінилось у бік Scopus, а у 2006 році взагалі в Україні не цікавились цими базами даних. І лише з 2007 знову активізувалася публікаційна динаміка. Але з того часу користувачі Інтернету продовжують шукати Scopus частіше, ніж Web of Science.

Останні 12 місяців

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "Як включити журнал в Scopus та/чи Web of Science? Головні рекомендації редактора".

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також