Компанія «Clarivate» випустила оновлений Journal Citation Reports 2021. У ньому відбулися суттєві зміни. Цього року Індекс цитування мистецтв та гуманітарних наук (AHCI), а також Індекс цитування нових джерел (ESCI) вперше включені до JCR. Але потрібно зазначити, що ці індекси не отримають Impact factor. Давайте розглянемо, чому це так.

Чому журналам з індексів AHCI та ESCI не присвоюється імпакт-фактор?

Фото: Marissa Cristina (Unsplash)

Як пояснила компанія "Clarivate", розрахунок імпакт-фактора застосовується лише до найбільш авторитетних і значущих видань в галузі природничих і суспільних наук, що відповідають критеріям відбору за якістю і ступенем впливу та індексуються в Science Citation Index Expanded (SCIE) і (або) Social Sciences Citation Index. 

Нагадаємо, для відбору найбільш авторитетних журналів у Web of Science Core Collection існують чотири критерії впливу:

  • порівняльний аналіз цитування; 
  • аналіз цитування авторів; 
  • аналіз цитування редколегії; 
  • значущість змісту. 

Основним параметром впливу є активність цитування на рівні журналу. Ці критерії не завжди застосовуються до журналів AHCI. Характер і динаміка цитування публікацій в галузі мистецтв і гуманітарних наук помітно відрізняються від характеру цитування в інших великих дослідницьких галузях.

На сторінці індексу AHCI зазначено, що гуманітарні науки і галузь мистецтв, у порівнянні з клінічними, природничими й суспільними науками, можуть істотно відрізнятися за типом вмісту матеріалів, які вважаються науково-вагомими, а також за стандартами рецензування та характером цитування.

Редактори Web of Science керуються одними і тими ж критеріями значущості щодо всіх індексів, але вони приділяють менше уваги активності цитування на рівні журналів у галузі гуманітарних наук і мистецтва у процесі відбору видання. Саме тому журнали з AHCI так і не отримали показник імпакт-фактора.

Щодо журналів, що входять в ESCI, то вони підтверджують високий рівень редакційної суворості і демонструють кращі видавничі практики, необхідні для відповідності всім 24 критеріям якості, проте ці журнали не відповідають чотирьом критеріям впливу. Тому імпакт-фактор не розраховується для журналів з ESCI.

Компанія постійно відстежує всі журнали з ESCI, і ті з них, що показують досить високий рівень цитованості на рівні журналів, повторно розглядаються на предмет включення в SCIE, SSCI і (або) AHCI.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "Поширені запитання про профіль автора Scopus".

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також