У сучасному науковому світі велику уваги приділяють наукометричним показникам, які відіграють важливу роль під час оцінки діяльності вченого, наукової організації та журналу. Сьогодні ми поговоримо про Impact factor (IF), що є кількісним індикатором значущості видання в науковому суспільстві.

Першим, хто досліджував індекс наукового цитування був Юджин Гарфілд – вчений, лінгвіст з Америки. Його дослідження і спричинило появу першого рейтингу видань та виникнення цього показника. 

Імпакт-фактор підраховується з 1960 року та публікується в журналі "Journal Citation Report".

Що таке імпакт-фактор та спосіб його підрахунку

Існують класичний (дворічний) та п’ятирічний імпакт-фактор, кожен з яких має свою специфіку підрахунку. Дворічний імпакт-фактор означає, що вчені ознайомляться зі статтями журналу та процитують їх не пізніше, ніж через 2 роки після індексації. Для деяких галузей науки два роки є дуже маленьким періодом для підрахунку, тому було введено п’ятирічний IF, який підходить для соціальних та гуманітарних наук, де цитування статей частіше «запізнюється».

Види імпакт-фактору та їхній спосіб підрахунку

Будьте пильними: є лише одна назва "Impact factor", усі інші його модифікації – це вигадки.

Модифікації імпакт-фактору

Автор статті: Єлизавета Батаєва

Нагадаємо, нещодавно вийшов підкаст про індекс Гірша та способи його підвищення?

img

Авторка журналу «Наука та метрика». За освітою фінансист; експерт з багаторічним досвідом у сфері наукового консалтингу; спеціаліст науково-навчального центру компанії «Наукові публікації»; ведуча науково-інформаційних семінарів та вебінарів у сфері наукометрії; створила свою авторську методологію, по якій проводить індивідуальні консультації, допомагаючи українським вченим реалізовувати їхню публікаційну діяльність; активна учасниця наукових конференцій та форумів; авторка дослідницьких робіт та статей для першого незалежного журналу про наукометрію в Україні «Наука та метрика».

Читайте також