В академічному просторі, окрім хижацьких видань, на жаль, є ще одна проблема, яка впливає на якість дослідницького змісту - рецензенти, що не дотримуються наукової етики. Видання, автори статей можуть інколи страждати від співпраці з ними.

Хто такий рецензент?

Експерт у своїй науковій темі, який діє від імені журналу та надає експертний розгляд дослідницьких статей. Він повинен мати науковий ступінь доктора або кандидата наук, а також опубліковані наукові праці з наукового напрямку статей, що рецензує. Експерт може бути позаштатним працівником журналу.

Хто може запропонувати кандидатуру для рецензування?

► редактор, що займається рукописом;

► автор під час відправлення статті до журналу;

► сам рецензент, якщо він не може забезпечити експертний розгляд роботи.

Які бувають схеми залучення недоброчесних рецензентів до перевірки статті?

 • Автори самостійно залучають своїх друзів до експертного розгляду та просять надати позитивний відгук.
 • Група рецензентів домовляється надати хороші огляди робіт один одному.
 • Вчений видає себе за іншу людину чи вигадує нову особистість.

Буде цікаво: Дії рецензента та редакції, якщо у поданій науковій статті є плагіат?

Під час розробки вимог до видавничої політики, редакція видання має керуватися рекомендаціями Комітету з етики публікацій «The Committee on Publication Ethics». Міжнародна організація "COPE" працює у сфері публікаційної етики та своїми діями допомагає науковій спільноті боротися з академічною недоброчесністю.

Експертний розгляд відіграє важливу роль під час перевірки наукових робіт та залежить від довіри, рівня етичності та відповідальності кожного рецензента. Часто науковці, що виступають у ролі рецензентів, приходять до цієї діяльності без певного розуміння етичних забов’язань.

COPE підготував основні принципи, якими мають керуватися вчені під час огляду статей своїх колег. Мета організації – зробити це положення загальним, щоб ним могли користуватися дослідники з різних дисциплін. Наукові видання мають надавати прозору політику рецензування, і вчені могли б проводити перевірку етично, прописуючи результат у своїх звітах.  

Етичні вказівки від COPE щодо рецензування

 • Усі, хто хоче стати рецензентом, мають переглянути критерії видання щодо рецензування та ретельно виконувати усі правила.
 • Щоб отримати найкращий результат, редактори мають підбирати експертів відповідно до теми статті.
 • Рецензенти повинні надавати професійну інформацію про свою діяльність та погоджуватися на розгляд, якщо вони володіють потрібним досвідом.
 • Потрібно проговорити усі конкуруючі або можливі конфліктні ситуації. Рецензент має відмовитися від перевірки, якщо він працює в одній установі з автором, був його керівником або має спільні гранти. Експерту не потрібно погоджуватися на рецензування, якщо йому просто цікаво дізнатися про що стаття.
 • Обов’язково притримуйтесь термінів виконання експертного розгляду.
 • Запитуйте в редакції журналу необхідну інформацію для рецензування.
 • Вирішуйте усі питання через журнал, а не з автором.
 • Поважайте конфіденційність процесу експертної перевірки тощо.

Джерело

Наукове рецензування вимагає від усіх його учасників (журнали, автори, редактори) відповідального відношення. Тоді буде зменшуватися випадки з недоброчесною поведінкою під час рецензування, що сприятиме появі цінної комунікації, важливих наукових відкриттів та гармонічного розвитку дослідницької сфери.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "Три причини того, чому стаття не дійшла до експертного рецензування?"

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також