Раніше ми писали, що база даних Scopus планує активні зміни у профілі автора і вже розпочала впровадження нововведень. Про це Ви можете прочитати у нашій минулій статті «Scopus планує редизайн домашньої сторінки. З якого оновлення почала база даних?». Сьогодні ми поділимося наступною новиною, яка стосується створення розділу препринтів у базі даних.  

Препринти в Scopus - новий розділ в профілі автора

Що таке препринти?

Це невеликі за обсягом статті, з темою якої автор має намір познайомити вчених до публікації основної праці, щоб отримати оцінку, коментарі, уточнення, розпочати обговорення тощо. Це роботи без рецензії та публікації у журналі. Їх ніяк не враховують у звітах, статистиці, вони не впливають на наукометричні показники вченого. Також препринти не інтегруються у профіль ЗВО та не впливають на його показники.

Існує електронний препринт, що розміщений в Інтернеті та називається "E-принтом". У Scopus препринти знаходяться з 2017 року.

Але, які причини та переваги введення препринтів у профіль вченого?

Scopus вводить препринт у профіль через те, що вбачає в ньому інструмент оцінки, який надає певне уявлення щодо діяльності вченого, його наукових відкриттів протягом кар’єри, можливість розглянути наукову працю через призму самого науковця, а також:

  1. Дозволяє виявити потенційних партнерів для дослідницької співпраці, оцінити, які дослідження виконують колеги чи інноваційні вони.
  2. Допомагає визначити останні праці вчених та переглянути його портфоліо.
  3. Препринт дозволяє фінансовим організаціям оцінити заявку на фінансування, бачити, як відбувається процес дослідження та спостерігати за впливом, що створює науковий проєкт.

Препринти доступні лише для вчених, які мають проіндексовані та рецензовані публікації у Scopus. Навіть, якщо препринт опублікований пізніше, ніж публікація, вона не замінює препринт. Він існує паралельно з опублікованою статтею, адже це різні роботи, з різним вмістом.

Вчені можуть впевнено використовувати дані предпублікацій. Scopus забезпечує якісні посилання на дослідників, «витягує» дані з першоджерела з урахуванням ліцензії, надає найповніші метадані про будь-яку статтю препринт тощо.

Буде цікаво: "База даних Scopus додала новий фільтр для статей Open Access".

Новий розділ в Scopus - препринти

Сервіси препринтів

Найбільш відомий сервіс, який налічує понад 1,4 млн електронних препринтів з фізики, астрономії, математики, біології, комп’ютерних наук є «arXiv.org», що був створений Полом Гінспаргом у 1991 році.

Серверами, що були обрані для Scopus, стали з фізичних наук - "arXiv" та "ChemRxiv", з біологічних - "bioRxiv" та "medRxiv". А це понад 600 000 препринтів, що збагатили 1 млн вчених профілів. Соціальні науки (сервіс "SSRN") будуть додані протягом 2021 року.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал «Сфера наукометрії - головні події січня».

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також