Вчені та редактори мають знати про етичні та правові рамки у сфері наукових публікацій. Існують чіткі принципи, якими потрібно користуватися. Автори повинні чесно та прозоро інформувати вчене товариство про нюанси своєї діяльності та підготовки статті, так само як редактори і видавці під час її розгляду.

Етична сторона наукових публікацій: обов’язки авторів, рецензентів та редакторів

Обов’язки авторів

  • Вчені не повинні підроблювати дані, використовувати чужу інформацію, видавати її за свою і маніпулювати зображеннями.
  • Автор має надати інформацію про те, що робота раніше ніде не публікувалась. Хоча компанія "Elsevier" нещодавно ініціювала опитування серед вчених щодо можливості подачі роботи у декілька журналів одночасно. Детальніше. А Ви підтримуєте таку ініціативу? На сторінці матеріалу можна проголосувати та висловити свою думку з цього приводу.
  • У статті має бути зрозуміла та підтверджена роль кожного автора.
  • Декларація джерел фінансування тощо.

Відповідальність редакторів, рецензентів

  • Редактори мають бути незалежними та не піддаватися на комерційні, академічні, особисті, політичні фактори. Вони мають гарантувати точність опублікованих матеріалів та заохочувати вчених до обговорення новітніх та корисних матеріалів, які вони публікують.
  • Рецензенти мають надавати неупереджені огляди, поважати право на інтелектуальну власність і авторське право на роботу, яку вони розглядають. Оцінка статті має бути експертною та ефективною, конфіденційною та послідовною.

Дії під час виявлення у публікаціях проблем з етикою

Дублікат публікації

Рецензент під час перевірки матеріалу повідомляє про підозру на повторне видання чи подання статті. Тоді редакція звертається до автора, щоб отримати пояснення та вирішити це питання. Редактор може інформувати керівника установи, де працює вчений, а авторові висловити попередження.

Сфабриковані дані

Цю тему мають обов’язково порушити рецензент або читач, якщо вони помічають сфабриковану інформацію під час перегляду статті. Якщо докази зібрані, автора просять пояснити, чому так сталось. Також можуть попросити наукову організацію, де працює вчений, провести розслідування. На жаль, це може мати серйозні негативні наслідки для автора.

Плагіат

Запідозрити плагіат можна на етапі рецензування або вже після публікації. Про це необхідно обов’язково повідомити редакцію для вирішення з автором цієї проблеми. В одному з наших матеріалів Ви зможете переглянути інфографіку, яка розкриває усі дії рецензента та редакції, якщо у поданій науковій статті є плагіат.

Для того, щоб вирішити проблеми, що стосуються етики наукових публікацій, важливо звертатися до сайту Комітету з питань публікаційної етики, які своєю щоденною роботою намагаються створити умови для правильної діяльності усіх учасників науково-публікаційної діяльності. Детальніше про Комітет.

Нагадаємо, нещодавно вийшов матеріал "Усі випуски першого журналу в Україні про наукометрію "Наука та метрика".

img

"Наука та метрика" – перший незалежний журнал з наукометрії та науки в Україні, ціллю якого є створення потужної інформаційної платформи для наукової спільноти та її взаємодії. Редакція видання доносить лише оперативні новини та події, формує актуальне бачення через аналіз змін та тенденцій, щоденно слідкуючи за рухом у сфері наукометрії в Україні та за кордоном.

Читайте також